Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa Birliği, sanal medyadan KDV almayacak

Avrupa Birliği'ne sunulacak yasa tasarısı kanunlaştığı takdirde, AB üyesi ülkelerdeki online medya mecralarının KDV ödemesine gerek kalmayacak.
- Advertisement -

AvrupaBirligiAvrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, sunulacak yasa tasarısı ile birlikte üye ülkelerde hayatını devam ettiren online gazeteler katma değer vergisinden muaf olacak. Junkcer’ın dediğine göre AB bu yasayı gelecek yılın ilk yarısında hayata tam anlamıyla geçirebilir. Böylece gazetelerin de dijital hallerinden katma değer vergisi alma geleneği son bulacak.

Alman gazete yayıncılığı federasyonu BDZV ve benzeri organizasyonlar ise geçtiğimiz ay Google gibi ABD teknoloji devlerinin kartelleşmeye engel yasaları hiçe saydığını söylemiş ve AB yetkililerine itirazda bulunmuşlardı. Ayrıca AB’li içerik sağlayıcılarının ABD’nin hükmettiği pazarda daha fazla korunma ihtiyacı olduğu dile getirilmişti.

İki ay önce AB’nin en üst seviyedeki mahkemesi, kitaplara uygulanan KDV’nin dijital e-kitaplar için geçerli olmadığına karar kıldı.

Almanya’da baslı yayınlar diğer mecralardaki yüzde 19’luk KDV yerine yüzde 7’lik bir ödeme yapıyor. İngiltere’de ise gazeteler katma değer ödemezken, online hizmetlerden yüzde 20 talep ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir