Avrupa’dan Google’a yeni antitröst davası

0

Google’ın Avrupa Birliği ile imtihanı bitmiyor. ABD’li internet devini rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle suçlayan ve bu konuda sürekli sıkıştıran Avrupa Komisyonu bu kez de Google’ın reklamları gösterme biçiminin, tröst oluşturmaya kapı açtığını ve rekabete aykırı olduğunu dile getirerek yeni bir dava açıyor.

Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Müfettişi Margrethe Vestager’ın basın açıklamasına göre, Google AdSense sistemi üzerinden kendine bağladığı web sitelerinde reklam alanlarının rakiplere erişimini kapatıyor ve böylece bir tröst oluşturuyor. Ayrıca, AdSense for Search özelliği ile bu sitelerin ziyaretçilerine, sadece kendi arama motoru üzerindeki sonuçlara göre reklam gösteriyor.

Rakiplerine hareket kabiliyeti bırakmayan Google’ın bu uygulamaları AB’nin rekabet yasaları ile uyuşmuyor. Dolayısıyla Google’ın ya uygulamaları değiştirmesi gerekecek ya da ağır cezalar ödeyerek AB’deki faaliyetlerini sonlandırması gerekecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>