Avrupa esnek çalışma ortamına dönüyor

0

19 ülkeden, 2322 şirket ve 1 milyon 6 yüz bine yakın çalışanın analiz edildiği listeye göre, çalışanlar iş yerlerinin psikolojik ve duygusal açıdan sağlıklı, eğlenceli ve söz sahibi olabilecekleri demokratik ve şeffaf ortamlar olmasını her zamankinden daha çok önemsiyorlar. Çalışanların şirket içi karar mekanizmalarında söz sahibi olması ile katılımcılık her zamankinden daha çok destekleniyor.

Trendler içerisinde oldukça öne çıkan bir diğeri ise mekan ve zaman bakımından esneklik. Şirketlerin yükselen beklentilerini dengelemek adına, çalışanların çalışma saatlerini kendi istedikleri şekilde ayarlamaları ve gerekirse ofis dışındaki istedikleri bir mekanda çalışmaları teşvik ediliyor.

IT sektörünün önlenemez yükselişi

Sektörler açısından bakıldığında, listede 90 puan ile en yüksek güven indeksine erişen sektör, yine Türkiye ve Asya’da bu yıl açıklanan listelerdekiyle aynı şekilde IT ve Profesyonel Hizmetler oldu. Bu yılki Fortune 100 listesine de damga vuran teknoloji şirketlerinin İK uygulamaları anlamında tüm dünyada geleneksel sektörlere örnek teşkil edecek uygulamalar içinde olduğu görülüyor.

Çalışan bağlılığı alanında büyük yol kat edildi

Son 13 yıldır Avrupa’da Trust Index Çalışan Anketi’nde olumlu yanıt oranını en çok artıran sorulara bakıldığında, Avrupalı şirketlerin çalışan bağlılığı alanında ciddi bir yol kat ettiğini okumak mümkün. 2003’ten bu yana, “Burada uzun süre çalışmak istiyorum” şeklindeki soruya verilen olumlu yanıtların oranı yüzde 55 seviyesinden 85’e yükselmiş durumda.

Türkiye’den 6 şirket de listede

Avrupa’nın En İyi İşverenleri ödülleri En İyi Çok Uluslu İş Yerleri, En İyi Büyük ölçekli İş Yerleri ve En İyi Küçük ve Orta ölçekteki İş Yerleri şeklinde 3 kategoride verildi. Kategori birincileri sırasıyla NetApp, Davidson Consulting ve Cygny oldu.

En İyi Çok Uluslu İş Yerleri listesinde, Türkiye’de de faaliyet gösteren ve Mayıs ayında açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde de yer alan şirketlerden EMC, Microsoft, H&M, Hilti, eBay (Gitti Gidiyor) ve AbbVie görülebiliyor.

Lüksemburg’da düzenlenen törende şirketlere ödüllerini veren isimler arasında yer alan Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde, “Önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın En İyi İşverenleri listesine daha fazla Türk şirketimizi dahil etmek istiyoruz. Avrupa ve dünyaya baktığımızda, kurum kültürünün gelişimi ve şirketlerinin işveren markalarını geleceğe taşımak adına hızla hareket eden ve gerçek bir lider gibi vizyoner kararlar veren yöneticilerin sayısının arttığını, böylece işletmelerin başarılarını gün geçtikçe artırdıklarını görüyoruz. Ülkemizde de bu yolculukta yer almak isteyen şirketlerimizin sayısı hızla artıyor, artık şirketler geleceğin mottosunun daha fazla insan ve daha fazla özen olduğunu kavradılar ve Great Place to York olarak bu şirketlerimiz ile bu yolculukta yan yana ve birlikte hareket etmemizden dolayı ülkemiz adına gurur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>