Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa devleri birleşiyor: Otomobilin Airbus’ı yolda!

Volkswagen, Renault ve Stellantis, Çinli devlere karşı koymak için güçlerini birleştiriyor! İşte detaylar.

Avrupa’nın önde gelen otomobil üreticileri Volkswagen, Renault ve Stellantis, daha rekabetçi ve ekonomik elektrikli araçlar üretebilmek adına güçlerini birleştirmeyi düşünüyor. Bu işbirliği, özellikle Tesla ve Çinli üreticilerle rekabet etmekte zorlanan şirketlerin, elektrikli araç pazarındaki varlıklarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, Automotive News Europe‘a yaptığı açıklamada, “Gelecekte Çin rekabetiyle başa çıkamayan şirketlerin zor durumda kalacağına dair mükemmel bir farkındalık var” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -

Avrupa devleri potansiyel işbirliği, geliştirme kaynaklarının bir araya getirilmesinden, Avrupa sınırlarının ötesinde şirket birleşmelerine kadar geniş bir perspektifi kapsıyor. Planların detaylarının önümüzdeki aylarda netleşmesi bekleniyor.

Avrupa devleri

2024 yılı, elektrikli araç üreticileri için bir dizi zorlukla karşı karşıya kalacak. Bazı hükümetlerin elektrikli araç teşviklerini azaltması, kiralama şirketlerinin elektrikli araçları azaltması ve ABD ve Avrupa’da gerilimli bir seçim yılı olması, sektörü etkileyecek faktörler arasında yer alıyor. Bloomberg’e göre, Tesla dahil birçok şirket hisse değerlerinde düşüş yaşarken, maliyetlerin en büyük engel olduğu belirtiliyor.

2024’ün getireceği bir diğer zorluk ise AB’de yürürlüğe girecek daha sıkı emisyon kuralları. Bu kurallar, üreticileri daha fazla elektrikli araç üretmeye zorluyor ve aksi takdirde ağır para cezaları ödemelerini gerektirecek.

Avrupa devlerinden Renault CEO’su Luca de Meo, Avrupa’nın en büyük üç otomobil üreticisini bir araya getirerek büyük ölçekli ve uygun maliyetli elektrikli araçlar üretmeyi önererek, “Otomobilin Airbus’ını” oluşturmayı amaçlıyor.

Beklentiler ve gelecek planları

Otomobil üreticileri, AB’nin elektrikli araçlara hızlı geçiş için sert kurallarını gözden geçirmesini umuyor. Bloomberg’e göre, otomobil üreticileri Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden hemen sonra lobicilerini mücadeleye hazırlarken, AB’nin planlarını gözden geçirmesi bekleniyor.

Bu süreçte, Volkswagen, Stellantis ve Renault’un 25.000 € veya daha düşük fiyatlı yeni elektrikli araçlar üzerinde çalıştığı, diğer lüks markaların ise 2025’e kadar gelişmiş teknolojiye sahip yeni EV’leri piyasaya sürmeyi planladığı belirtiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir