Avrupalı yatırımcılar ABD’dekileri aratmıyor

0

euroTechInside okurları, geçtiğimiz günlerde ABD’deki girişim sermayesi yatırımının 2015’in ilk çeyreğinde 15 milyar doları aştığını sitemizden okumuştu. Avrupa’da aynı döneme baktığımızda ise miktar ABD’deki kadar olmasa da yine ciddi bir yatırım söz konusu.

Dow Jones VentureSource tarafından hazırlanan rapora göre Avrupalı şirketler, 2001’in üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek yatırım tutarına ulaşmayı başardı. Yılın ilk üç ayında 2.6 milyar Avro’luk bir girişim sermayesi yatırımına ulaşılırken, en fazla yatırım 285 milyon Avro ile HV Holtzbrinck Ventures tarafından yapıldı. Bu şirketi 200 milyon Avro ile Axa Strategic Ventures ve 85 milyon Avro ile İrlanda merkezli Fountain Healthcare Partners takip etti.

3 ayda 345 anlaşma

Avrupalı şirketlerin 2.6 milyar Avro’ya nasıl ulaştığına bakıldığındaysa üç aylık dönemde 345 yeni yatırım anlaşması yapıldığı ortaya çıkıyor.

2015 ilk çeyreğin en yüksek değerde anlaşmaya imza atan şirketiyse Berlin merkezli Rocket Internet oldu. 288 milyon Avro’luk yatırıma imza atan şirket, Almanya merkezli online yemek servisi hizmeti veren Delivery Hero’ya bu miktarı yatırdı. İkinci en büyük yatırım ise 111 milyon Avro ile Grocery Delivery E-Services’a Insight Venture Partners ve Rocket Internet tarafından yapıldı.

En fazla yatırım alanlar arasında üçüncü sırada yer alan Nabriva Therapeutics ise sağlık alanındaki girişim sermayesi yatırımlarının önemini temsil ediyor. 107 milyon Avro’luk yatırım alan Avusturya merkezli şirket, sekiz farklı girişim sermayesi şirketinden fon toplamayı başardı.

Almanya ilk sırada

Ülke bazlı dağılıma bakıldığındaysa, Almanya’nın ilk sırada olduğu görülüyor. İlk çeyrekte 64 anlaşmayla 921 milyon Avro’luk yatırımın gerçekleştiği Alman şirketler, toplamda da Avrupa çapında yüzde 35’lik pay elde etti. Almanya’yı yüzde 34’lük pay ve 886 milyon Avro ile Birleşik Krallık takip ederken, Fransa yüzde 11’le üçüncü sırada kendine yer buluyor.

Bu sıralamanın toplam anlaşma değerleri üzerinden olduğunu belirtmek gerek. Anlaşma sayısı üzerinden bir sıralamaya gidildiğindeyse ilk dört ülke Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya olarak listeleniyor. Bu dört ülke yüzde 72’lik bir pay elde ederken Avrupa’nın kalanı ancak yüzde 28’lik pay elde edebiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>