Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa’nın en büyük yasadışı IPTV operasyonlarından biri kapatıldı

Hollanda Mali Polisi (FIOD), bu hafta Avrupa'nın en büyük yasadışı IPTV operasyonlarından birini durdurarak önemli bir başarı elde etti.

Hollanda Mali Polisi (FIOD), bu hafta Avrupa’nın en büyük yasadışı IPTV operasyonlarından birini durdurarak önemli bir başarı elde etti. Bu rastgele bir operasyon değildi. Operasyon, muhtemelen bir milyondan fazla aboneye hizmet veren birçok küçük IPTV satıcısına hizmet sunuyordu. Ana sanıklar hakkında pek fazla ayrıntı açıklanmadı, ancak otoriteler dört kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Mevcut bilgilere göre GLOBE Veri Merkezi’nin önemli bir hedef olduğu ortada. Bu, şirketin web sitesinin ve ağının iki gündür çevrimdışı olmasıyla uyumlu.

siber saldırı

FIOD, şüphelilerin isimlerini şu anda açıklamayacaklarını söyledi. Ancak polis, bir ana şüpheli tarafından işletildiği iddia edilen bir veri merkezinde kasıtlı olarak 1,200 sunucunun çevrimdışı bırakıldığını belirtti. IPTV baskınları nadir olmasa da, genellikle bir ticari veri merkezinin tamamen çevrimdışı bırakıldığını sık rastlanan bir şey değil. Bu, polisin donanımın ve ağın neredeyse yalnızca sözde suç faaliyetini kolaylaştırmak için kullanıldığına dair bilgilere sahip olduğunu düşündürüyor.

- Advertisement -

Devre dışı bırakılan siteler

GLOBE’nin otonom sistem numarasında (AS212708) barındırılan sitelere baktığımızda, gerçekten birçok IPTV ile ilgili alan adı ve IP adresi görüyoruz. Bunlar nextiptv.org, iptvextrema.com, mercuryiptv.com ve birçoklarını içerir.

Bunun yanında tatil köyü, boyacılar, dişçi, pedikür salonu, vinç şirketi ve tipik Hollanda soğan satıcısı gibi yerel işletmeler de dahil olmak üzere belirgin ayrımlar bulunmuyor. Operasyon sonucunda bu ve birçok diğer site ulaşılamaz hale geldi ve hala çevrimdışı durumda. Bu işletmelerin herhangi bir şekilde şüpheli olmadığını söylemeye gerek yok. Bu siteler, GLOBE’nin altyapısını kullanan daha küçük bir ‘yerel’ barındırma şirketi tarafından paylaşılan bir IP adresine sahipti.

FIOD ve savcılık servisi (OM), veri merkezinin büyük ölçüde yasa dışı amaçlar için kullanıldığını doğruladı. Görünüşe göre, bu dava kapsamında şüphelilerden biri, küçük ve orta ölçekli şirketlere hizmet veren bir barındırma şirketi de işletiyordu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir