Avustralya Merkez Bankası dijital para birimi için pilot uygulama başlattı

0

Avustralya Merkez Bankası dijital para

Avustralya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tanıtmanın potansiyel ekonomik faydalarını inceleme planlarını açıkladı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) yaptığı açıklamada, bir CBDC için “yenilikçi kullanım durumları ve iş modelleri” keşfetmek ve teknolojik, yasal ve düzenleyici hususları daha iyi anlamak için yıl boyu sürecek bir pilot proje yürüteceğini söyledi.

RBA, sektör oyuncularını bir CBDC’nin nasıl yenilikçi ödeme ve uzlaşma hizmetleri sağlayabileceğini gösteren “özel kullanım durumları” geliştirmeye davet edecek olan proje için devlet destekli bir endüstri grubu olan Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile ortak olacak. RBA, pilot çalışmanın sonucunun Avustralya’da bir CBDC’nin arzu edilirliği ve fizibilitesi hakkında devam eden araştırmaları bilgilendireceğini söyledi.

RBA Başkan Yardımcısı Michele Bullock yaptığı açıklamada: “Bu proje, CBDC araştırmamızda önemli bir sonraki adımdır. Bir CBDC’nin Avustralya’ya getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamak için çok çeşitli endüstri katılımcılarıyla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>