Techinside Google News
Techinside Google News

Azerbaycan TikTok’u yasakladı!

Azerbaycan TikTok üzerinden görüntü paylaşılmasını engellemek amacıyla sosyal medya platformuna erişim kısıtlaması getirdi
- Advertisement -

Azerbaycan son günlerde askeri anlamda hareketli günler geçiriyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan provokasyonlarını durdurmak amacıyla Karabağ’da antiterör operasyonu düzenliyor. Bu operasyonun bir parçası olarak bazı kararlar alındı. Sosyal medya platformu TikTok da bu kararlardan nasibini aldı.

Azerbaycan, TikTok üzerinden görüntü paylaşılmasını engellemek amacıyla erişim kısıtlaması getirildi. Platformun tüm dünyada olduğu gibi Azerbaycan’da da önemli bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Öte yandan yapılan açıklamada durumun geçici olduğu belirtildi. Ancak net bir tarih verilmedi.

Kısa bir süre içinde dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi konumuna ulaşan TikTok, dünyanın birçok yerinde aktif bir şekilde kullanılıyor. Ancak platform, birçok açıdan tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Azerbaycan TikTok yasağı için devlet güvenliğini gerçekçe gösterdi

Şu sıralar TikTok platformunun tek sorunu bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde İrlandalı düzenleyiciler, özellikle çocuklar kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle TikTok platformuna 345 milyon euro ceza kesti. Bu karar, platformun bugüne kadar yediği en büyük ceza olarak kayıtlara geçiyor.

Azerbaycan TikTok

Öte yandan platform, ülkemizde de benzer bir incelemenin ardından ceza yemişti. Geçtiğimiz mart ayında Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), sosyal medya platformu TikTok platformuna 1 milyon 750 bin lira para cezası verildiğini açıkladı. Kararın nedeni olarak ise ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin edilmemesi gösteriliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir