Techinside Google News
Techinside Google News

Azure, Amazon ve Google için büyük bir tehdit

Microsoft'un bulut platformu Azure emin adımlar ile büyümeye devam ediyor. Fortune 500’deki şirketlerin yüzde 80’i Azure kullanıyor.
- Advertisement -

Microsoft CEO’su Satya Nadella Azure platformunun hızlı büyümesini gözler önüne seren rakamlar sundu. Nadella yaptığı açıklamada Fortune 500’deki şirketlerin yüzde 80’inin Azure kullandığını söyleyerek bunun yaklaşık 4,4 milyar dolarlık bir kârlılığa işaret ettiğini belirtti.

Nadella, Azure’un 350 milyonluk aktif kullanıcı sayısını her hafta 100 bin arttırdığına dikkat çekerek bu kullanıcıların toplam 30 trilyon obje depoladığını söyledi. Azure’un satış kanallarındaki çeşitlilikten de bahseden CEO, platformun gelirlerinin yüzde 40’ının girişimlerden ve üçüncü parti bağımsız yazılım geliştiricilerden geldiğini gösterdi.

Forrester Research’ün Genel Müdür Yardımcısı ve Analisti olan John Rymer’ın Business Insider’a yaptığı açıklamada Salesforce.com’un açık ara dördüncü olabileceğini ancak Microsoft’un rakamlarının oldukça etkileyici olduğunu ve CEO Satya Nadella’nın Microsoft’un bulut hizmetlerinde oldukça iyi iş çıkardığının altını çizdi.

Rymer büyüme rakamlarının yanı sıra Microsoft’un Dell ile yapacağı işbirliğinin de oldukça önemli olduğunu söyledi. Rymer’a göre yeni ‘‘Hybrid Computing’’ platformunda şirketlerin uygulamalarını kendi özel sunucuları ve Microsoft’un sunucuları arasında rahatlıkla taşıyabilecek olmaları da Azure’u Google ve Amazon gibi rakiplerinden öne çıkarıyor.

Bulut servisleri ve hizmetleri tüm dünyada hızla büyürken bu alanlar Türkiye için de önemli bir fırsatlar pazarı oluşturuyor. Son yıllarda bu alanlara yatırım yapan alt yapı, veri merkezi, danışmanlık ve entegrasyon firmalarının hızla yükselmeye devam ettiğine şahit oluyoruz. Elbette hâlâ bulut çözümleri için güvenlik, mahremiyet gibi konular tartışılmaya devam ediyor ve bu alanlarda çok büyük bir pasta söz konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir