Bağımsız otomasyon platformları BT sorunları oluşturuyor

0

Bağımsız otomasyon platformları

Son yıllarda bağımsız otomasyon platformları ve düşük kodlu yazılım araçları, iş kullanıcılarına yönelik tasarlanmış ürünlerin satışlarını doğrudan artırmasını sağlıyor. Bu genellikle BT yönetimini yönetişim ve güvenlik standartlarını uygulamaktan uzak tutuyor.

Daha uygulamalı bir dahili sürece geçiş, bir şirketin CIO’sunu BT yöneticileri ve yazılım programcılarıyla “gölge BT” sorunları konusunda karşı karşıya getirebilir. Devam eden anlaşmazlığı, CIO’ları kurumsal ortamlardaki rollerini değiştirmeye zorluyor.

Workato CIO’su Carter Busse, CIO’ların artık yeni bir kerelik BT sorunlarını rollerinin geleneksel yönleriyle dengelemesi gerektiğini gözlemledi. Gölge BT’yi güvenlik, uyumluluk ve maliyet etkinliğinin yanı sıra dengeliyorlar, böylece gölge BT, şirketle rekabet etmekten ziyade bir ekip oyuncusu haline geliyor.

Daha geniş anlamda, gölge BT, bir kuruluşun BT departmanı dışında yönetilen bilgi teknolojisi (BT) projelerini ifade etmektedir. Bu genellikle BT farkındalığı ve yönetimi bilgisi olmadan gerçekleşir.

Örneğin; bir şirketteki çalışanlar, BT’nin onaylamadığı ve yapılandırmadığı diğer eşler arası dosya paylaşımı ve bulut işbirliği araçlarını kullanır.

Özellikle evden çalışma düzenlemelerinin genişletilmiş dağıtımıyla, kurum içi ağ korumalarının ötesinde çalışan mesajlaşma uygulamaları, flash sürücüler ve HDD’ler kullanan çalışanlarla veri güvenliği eksik kalıyor.

Analistler, hiper otomasyon pazarının bu yıl yaklaşık 600 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>