Baidu CEO’su sürdü, Çin trafik polisleri çıldırdı

0

Çin’in Google’ı olarak gösterilen Baidu, aynı zamanda Çin’in en önemli sürücüsüz araç teknolojisi geliştiren şirketi olarak biliniyor. 

Ancak Çin’deki trafik polisleri bu konuda biraz şikayetçiler. Baidu’nun CEO’su, sürücüsüz araç teknolojisini medyaya tanıtmak için bir aracın başına geçip trafiğin içine girince, trafik polisleri ne yapacaklarını şaşırdılar.

Baidu CEO’su Robin Li, araç içinden canlı yayınla bağlandığı medya konferansına, araçtaki sürücünün ellerini bıraktığını ve aracın şehir caddelerinde sürücüsüz olarak gittiğini göstermesi, trafik polislerini çok zor durumda bıraktı. Çin hükumeti, sürücüsüz araç teknolojisi geliştiren şirketlere çok net olarak, izin almadan trafikte deneme yapmamaları konusunda uyarı yapmışken, bu olayın video ile kayıt altına alınmış olması, Baidu’nun suç işlediğini açıkça kanıtlamış oldu.

Emniyet Müdürlüğü şimdi Baidu’ya çok ağır bir trafik cezası kesmeye hazırlanıyorlar ancak bu cezadan önce hükumetin Baidu’nun kulağını çekeceği düşünülüyor.

Şirketin CEO’su ve aynı zamanda kurucusu olan Li ise Elon Musk ve Jeff Bezos ile karşılaştırıyor.  Robin Li Çin’in zenginleri listesinin en üstlerinde yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>