Basketbol robotu geliştirildi

0

Basketbol robotu

Toyota mühendisleri tarafından basketbol robotu geliştirildi. CUE isimli basketbol robotu, tüm atışlarını sayıya çevirerek profesyonel basketbolculardan daha başarılı bir performans sergiliyor.

Basketbol robotu: CUE

Toyota mühendisleri, basketbol atışlarını fiziksel olarak modelleyerek ve bunu yazılım ile uyarlayarak CUE isimli robot geliştirdi. Yaklaşık 190 cm uzunluğunda olan ve tekerlekli bir platform üzerinde hareket eden CUE robot, insansı bir tasarıma sahip. Robotun geliştirme süreci için 200 binden fazla deneme yapıldı.

Robotun tüm atışları doğru bir şekilde yapabilmesi için basketbol topunun ağırlığını, potaya olan mesafeyi, gerekli ortalama hızı, yer çekimini hesaba katan bir modelleme gerçekleştirildi.

Japon basketbol liginden profesyonel iki basketbolcu ile CUE robot için antrenman videosu çekildi. Profesyonel basketbolcular 10’da 8’lik br isabet sağlarken, CUE tüm atışlarını baskete çevirmeyi başardı.

Ayrıca bu antrenman dışında robotun tüm atışlarını başarılı bir şekilde sayıya çevirdiği, hesaplama altyapısı sayesinde hiç başarısız olmadığı belirtildi.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=y_SwHY8phQ0]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>