Techinside Google News
Techinside Google News

Beyaz Saray’da güvenlik ihlali; sebep Drone’lar

Beyaz Saray'ın sınırlarına giren bir mini hava aracı, akıllara güvenlik açıkları konusunu getirdi.
- Advertisement -

beyazsarayBeyaz Saray geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir güvenlik ihlali ile karşı karşıya kaldı. Geçen Pazartesi günü yaşanan olayda, Beyaz Saray bahçesi sınırında uçan bir mini hava aracı (drone) binaya yakın bir alanda iniş yaptı. Kısa sürede fark edilen drone için güvenlik güçleri harekete geçerken, yoğun kar yağışı sebebiyle alana inen belirsiz cismi bulmak uzun süre aldı.

Bir süre sonra ortaya çıkan bir adam ise drone’un kendisinin olduğunu ve hiçbir şekilde Beyaz Saray alanına giriş yapmayı planlamadığını açıkladı. Bir başka deyiş ile bu şaşırtıcı güvenlik ihlali tamamen rastlantı sonucu gerçekleşti. İlk olarak akıllara gelen şey böylesi önemli bir noktada güvenliğin böylesi bir aracı kısa sürede tespit edememesi ve bulamayışı oldu.

Bu süreçte Başkan Obama ve eşi ülke dışındayken, kızlarının ise Washington’da, yapının içerisinde bulunduğu açıklandı.

Son günlerde artmaya başlayan ve genellikle drone’ların sebep olduğu “yasak bölge geçişleri” konusu tekrar gündeme gelirken, Gizli Servis bunun büyük bir güvenlik tehdidi olabileceğinden bahsetti. Ticari amaçla da kullanılan bu minik insansız hava araçlarının sadece ABD’de değil, farklı ülkelerde de benzeri ihlaller gerçekleştirdiği biliniyor. Bir süre önce İstanbul’da da Atatürk Havalimanı’nın bu tip bir araçla yukardan görüntüsünün alınması gündeme gelmişti.

Tartışmalar devam etmekle birlikte, bu araçların zararsız olduklarını söyleyenler de yok değil. Son olarak drone üreticisi Insitu’nun başkan yardımcısı Paul McDuffee ise, bu boyutlara sahip cihazların silah ve benzeri taşımak için yeterli olmadığını, terör saldırıları için drone kullanımının pek de kolay olamayacağını dile getirdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir