Beyaz şapkalı hackerlar birbiriyle mücadele etti

0

Her yıl düzenlenen CTF (Capture The Flag – Bayrağı Yakala)  yarışması bu yıl da oldukça çekişmeli geçti. Beyaz şapkalı hackerlar en iyi olabilmek için birbiriyle yarıştı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen CTF, SSB ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin destekleriyle düzenlendi.

Beyaz şapkalı hackerlar yarıştı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımıyla düzenlenen etkinlikte yarışmacılar, CTF için özel olarak hazırlanan siber ortamda; kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar gibi konularda kasıtlı olarak yaratılan sistem açıklarını bulmak için mücadele ettiler. Profesyonellerin, öğrencilerin ve teknoloji meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte sunuculuğu ise bilişim sektörünün yakından tanıdığı isim Serdar Kuzuloğlu üstlendi.

Ülkemizdeki 86 farklı üniversiteden 197 takımın katıldığı yarışmada, finale yalnızca 50 takım kaldı. Kazanan takımlardan birinci olan 25.000 TL’lik ödülün sahibi oldu. İkinci ise 20.000 TL almaya hak kazandı. Son olarak, üçüncü takım yarışmadan 15.000 TL ile ayrıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir etkinlikte yaptığı konuşmada CTF’yi önemsediğinin altını çizerek, CTF’nin yarattığı etkinin ülkemiz adına değerli olduğunu belirtti.

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise “CTF ile 5. yılımızda 400’ü aşkın takıma ve 1500’e yakın yarışmacıya ulaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bugün tanıttığımız kitle tabanlı zafiyet avcılığı platformumuz Bugshield ile de STM’nin siber güvenlik alanındaki bütüncül çözümlerine bir yenisini daha ekledik. STM olarak yenilikçi teknolojiler geliştirmek üzere ülkemiz için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Bugshield tanıtıldı

Etkinlikle aynı gün STM, yeni siber güvenlik ürünlerinden biri olan Bugshield’ı tanıttı. Sürekli sızma testi metodolojisi ile istismar edilebilir siber güvenlik açıklarını bulma ve anlık raporlama hizmetleriyle öne çıkan ürün, kurum kaynaklarının korunması ve siber saldırganlardan önce hızlı aksiyon alınması adına kritik bir çözüm sunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>