Techinside Google News
Techinside Google News

Beyin-bilgisayar arayüzü felçlileri tekrar yürütüyor

Felçli bir adam, zihin okuyan omurilik simülasyonunu kullanan beyin-bilgisayar arayüzü ile yürüme yeteneğini yeniden kazandı
- Advertisement -

Bir bisiklet kazası sonucunda bacaklarını kullanamaz hale gelen Gert-Jan Oskam, omuriliği ile beyin arasındaki bağı yeniden kuran küçük implantlar sayesinde artık yaklaşık 100 metre yürüyebiliyor. Bir basın toplantısında konuşan Oskam, evde boya yapmak için ayağa kalkabildiğini ve dışarıda arkadaşlarıyla bir bira içmek için barda ayağa kalkabildiğini söyledi. Oskam bunu, zihin okuyan implantlarına borçlu. Oksam’ın bu başarısını sağlayan şey, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) adı verilen bir teknoloji. 

Zihin okuyan bir beyin implantı

Oksam, yürümeyi düşünürken kendi omurgasını hareket ettiriyor, zihnini ve bacaklarını birbirine bağlayan temel bağı güçlendirerek yeniden yürümeyi öğreniyor. İsviçre’deki NeuroRestore araştırma ve tedavi merkezinde tedavi gören Oskam’ın sistemine “dijital köprü” deniyor. Kafatasının içine yerleştirilen cerrahi implantlar, düşüncelerini giydiği bir antenli kulaklığa gönderiyor. Bu fikirler daha sonra sırt çantasında işleniyor ve düşüncelerini harekete dönüştürerek omurilik simülasyonuyla gerçekleşiyor.

BCI (beyin-bilgisayar arayüzü) sayesinde Oskam’ın hareketleri, diğer dış omurilik simülasyonlarına kıyasla daha insana benzer ve daha az robotik hale geldi. Ancak bu sistem herkesin kolayca deneyebileceği bir şey değil. Beyin cerrahisinin yanı sıra, bu tür bir BCI sisteminin bir kişinin benzersiz düşünce süreçlerine kalibre edilmesi için uzun süren bir eğitim gerektiriyor.

NeuroRestore‘un araştırmasını ticarileştirmek için çalışan Onward şirketinin CEO’su Dave Marver, önümüzdeki 18 ay boyunca dört benzer sistemle beraber Oskam’ın tedavisine devam etmeyi planladıklarını söylüyor. İki kişide omurilik yaralanması bulunurken, diğer ikisi ellerini ve kollarını tekrar hareket ettirmeyi umuyor. BCI teknolojisini klavye veya bilgisayar fareleri gibi şeyleri kontrol etmek için kullanan diğer şirketlerin aksine, Oskam’ın üzerinde kullanılan sistemi daha gelişmiş ve daha doğal bir yürüyüş sağlamaktadır. Elon Musk’ın Neuralink şirketi gibi diğer BCI şirketleri de henüz insanlara teknolojilerini sunmadı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir