Bilgi teknolojilerinden ihtiyaç duyulan yetenekler neler?

0

Bilgi teknolojileri

İş ve işyeri dijitalleştikçe, teknik bilgiye sahip çalışanlar, hangi sektörde çalışırlarsa çalışsınlar, kariyerlerini ilerletme konusunda kendilerini belirgin bir avantaja sahip buluyorlar.

Burada çok sayıda faktör rol oynuyor: örneğin otomasyonun büyümesi, makinelerin ve yazılımın artık fabrika zeminlerinde ve arka ofiste rutin, düşük vasıflı görevlerin yerini alabildiği anlamına geliyor. Hibrit ve uzaktan çalışmanın normalleşmesi, çalışanların günlük olarak etkileşimde bulunduğu araçlar ve yazılımlar gibi çalışma kurallarının da değiştiği anlamına geliyor. Meslektaşlarıyla uzaktan veya eş zamansız olarak çalışırken üretken kalabilmek için, çalışanların iyi problem çözme, organizasyon ve zaman yönetimi becerileri bir yana, belirli bir düzeyde teknoloji bilgisine ihtiyaçları vardır.

Peki, yeni iş dünyasında başarının bileşenleri nelerdir ve hangi beceriler üzerinde çalışmalısınız?

Udacity ve Ipsos tarafından 2.000’den fazla yönetici ve 4.000 çalışandan oluşan Avrupa merkezli bir ankete göre, işverenlerin yüzde 59’u işe hazır dijital yetenek eksikliği bildiriyor. Benzer şekilde, Birleşik Krallık hükümeti tarafından yapılan 2021 anketi, işletmelerin yüzde 46’sının veri becerileri gerektiren roller için işe alım yapmakta zorlandığını ortaya koydu. İş piyasasının şu anda yeni, verilerle ilgili rollerin akışını gördüğü bir ortamda, hızla gelişen iş ekonomisinde başarılı olanlar teknik açıdan yetenekli çalışanlar olacaktır.

Robert Half’ın 2022 Maaş Kılavuzuna göre, CIO’lar tarafından en çok talep edilen yumuşak beceriler, dayanıklılık, iletişim, uyum, proje yönetimi ve iş zekasıdır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>