Bill Gates dünyayı uzaydan izlememizi istiyor

0

GPS uyduları sayesinde herkesin her an nerede olduğunu tespit etmek, anlık olarak yerimizi görüp adres bulmak veya uydu fotoğrafları sayesinde dünya haritasını detaylı olarak izleyebilmek kısa süre öncesine kadar bilim kurgu filmlerinin konusu gibi görünüyordu. 

Dünyayı canlı izlemek

Microsoft’un kurucusu şimdi, evinde oturan herkesi dev devletlerin istihbarat örgütleri gibi, dünyanın her yerini canlı izleyebilecekleri bir sisteme kavuşturmak istiyor.

Bill Gates’in dünya yörüngesine yerleştirmek istediği uydular sayesinde dünyanın her köşesini, sadece milisaniyelik gecikmelerle yüksek çözünürlüklü görsellerle canlı şekilde izlemek mümkün olabilecek. Gates’in de ortak olduğu EarthNow şirketi kuluçka döneminden çıkarak tam kapasiteyle ticardi operasyonlarına başladığını duyurdu ve bu amaçla ilk uydularını fırlatmaya da hazırlanıor. Şirketin yatırımcıları arasında AirBus, SoftBank, Greg Wyler gibi isimler de yer aluyor.

Navigasyon sistemlerine farklı bir alternatif oluşturacak bu sistem sayesinde sayısız yeni uygulama geliştirmek mümkün olabilecek. Kullanıcılar ise artık dünya haritasını aylar önce çekilmiş uydu fotoğraflarından değil, canlı canlı video kaynağı üzerinden inceleyebilecek.

Diğer bir deyişle, üç vakte kalmaz, dünyanın herhangi bir noktasında, kaldırımda yürüyen insanları seçebilecek derecede canlı haritaları incelemek sıradan bir teknoloji haline dönüşecek.