Techinside Google News
Techinside Google News

Bill Gates, “Yapay zeka çağı başladı” diyor

Bill Gates, yapay zekanın bilgisayarlar ve internetin yaygınlaşmasında olduğu gibi, insanlığı değiştirecek bir devrim olduğunu düşünüyor.
- Advertisement -

Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates, yapay zekanın dünyayı değiştireceğine inanıyor. Gatesnotes adlı blogunda yapay zeka hakkındaki düşüncelerini yayınlayan Gates’e göre OpenAI’ın ChatGPT sohbet botunda kullandığı yapay zeka dil modeli GPT, 1980’de Windows içeren, grafiksel kullanıcı arabirimine (GUI) sahip kişisel bilgisayarlar çıktığından beri yaşanan en büyük teknolojik gelişme. Gates’in 1980 yılına dikkat çekmesinin sebebi, 1980’den önceki bilgisayarlarda siyah zeminli ekrana komut kodları girilmesi gerekmesi ama bunun 1980’lerden sonra Windows ile değişmesi.

2022’deki biyoloji sınavı

Bill Gates, Yapay zekanın 2022’de yalnızca birkaç ay içinde ileri seviyede bir biyoloji sınavını çözme mücadelesini tamamladığını gördüğünde, yapay zekanın dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna ikna olduğunu belirtiyor: “Yapay zekanın gelişimi, mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar hayati önemde.”

Gates’e göre yapay zeka dünyayı kalıcı olarak değiştirecek

Gates, “İnsanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirecek” dediği yapay zekanın, tüm endüstrileri değiştireceğini vurguluyor, “Yapay zekayı kullanan işletmeler bunu ne kadar iyi kullandıklarına göre öne çıkacak.”

Yapay zekanın gelişmesine oldukça iyimser yaklaşan Gates, bunun eğitimde eşitsizliği ortadan kaldırma potansiyeli olduğunu belirtiyor.

Az gelişmiş ülkelerde yapay zekanın mesela teşhis için kullanılmasının faydalı olacağını düşünüyor. Gates Vakfı’nın, yapay zekadaki ilerlemeleri yoksul insanlara yardım etmek için kullanmayı amaçladığını vurguluyor.

Ekonomik eşitsizlikleri telafi etmek için yapay zekadan yararlanmayı önerirken, bu konuda bazı standartlar belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“PC devrimini ve internet devrimini gördüm”

Yapay zeka konusundaki heyecanını gizlemeyen Bill Gates, bunun insanlık tarihindeki yeni bir çağın kapısını araladığına emin.

Microsoft’un GPT modelini geliştiren OpenAI ile bağları olduğu bilinen bir gerçek. Microsoft birkaç ay önce OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yaptı ve şirketin yapay zeka yazılımlarını Azure bulut hizmetlerine, Windows’a, Office programlarına, Bing arama motoruna ve Edge internet tarayıcısına ekledi. Microsoft Copilot uygulamasıyla ise yapay zekayı iş asistanı olarak kullanmak mümkün hale geldi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir