Techinside Google News
Techinside Google News

Bill Gates, yapay zekanın çocuklara 18 ay içinde okumayı öğreteceğini söylüyor!

Yapay zeka çocuklarınıza öğretmeye ve notlarını yükseltmeye yardımcı olabiliyor. Yapay zeka sohbet robotlarının çocukların okumayı öğrenmelerine ve 18 ay içinde yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.
- Advertisement -

Yapay zeka çocuklarınıza öğretmeye ve notlarını yükseltmeye yardımcı olabiliyor. Yapay zeka sohbet robotlarının çocukların okumayı öğrenmelerine ve 18 ay içinde yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yolda olduğunu söyleyen milyarder Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates bu durumun nasıl olacağını açıklıyor.

Yapay zeka sohbet robotlarının insan benzeri dili tanıma ve yeniden yaratıyor

Gates, Salı günü San Diego’daki ASU+GSV Zirvesi’nde yaptığı açılış konuşmasında, “Yapay zeka, herhangi bir insanın yapabileceği kadar iyi bir öğretmen olmak için bu yeteneğe ulaşacak,” dedi. OpenAI’nin ChatGPT’si ve Google’ın Bard’ı gibi yapay zeka sohbet robotları son birkaç ayda hızla gelişti ve artık belirli standartlaştırılmış testlerde insan düzeyindeki zekayla rekabet edebiliyor. Bu büyüme, hem teknolojinin potansiyeline ilişkin heyecanı hem de olası olumsuz sonuçlara ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kont Gates kampındaki insanlardan etkilendi. Bugünün sohbet robotlarının “okuma ve yazma konusunda inanılmaz bir akıcılığı” var, bu da yakında öğrencilere teknolojinin daha önce hiç olmadığı şekillerde kendi okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi öğretmelerine yardımcı olacak, dedi. Gates, ”İlk başta, okuma araştırma asistanı olmanın ve size yazma konusunda geri bildirim vermenin okumaya nasıl yardımcı olduğunu görünce çok şaşıracağız” dedi. Gates, tarihsel olarak, yazma becerilerini öğretmenin bir bilgisayar için inanılmaz derecede zor bir görev olduğunu kanıtladı. Öğretmenler denemeler hakkında geri bildirimde bulunurken, anlatı yapısı ve düzyazının netliği gibi özellikleri ararlar – geliştiricilerin kodda kopyalaması “zor” olan “yüksek bilişsel egzersiz” dedi.

Ancak destekçiler, yapay zeka sohbet robotlarının insan benzeri dili tanıma ve yeniden yaratma yeteneğinin bu dinamiği değiştirdiğini söylüyor. New York Times teknoloji köşe yazarı Kevin Roose, geçen ay AI’nın çevrimiçi stil kılavuzlarında hızlı arama yapma yeteneğini kullanarak yazısını geliştirmek için ChatGPT programlarını zaten kullandığını söylüyor.

Bazı akademisyenler , chatbot’ların metin parçalarını özetleme ve geri bildirimde bulunma ve hatta tam makaleler yazma yeteneklerinden etkilendiklerini söylüyor.

Ancak aynı akademisyenler, teknolojinin henüz tam olarak oluşmadığı ve istemeden de olsa önemli hatalara veya yanlış bilgilere yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Gates, AI teknolojisinin öğrencileri daha iyi motive etmek için insan dilini okuma ve yeniden yaratma konusunda gelişmesi gerektiğini söylüyor.

Sohbet robotlarının matematikten önce okuma ve yazmada başarılı olacağı fikri biraz şaşırtıcı olabilir: Cebir ve matematik genellikle yapay zeka teknolojisini geliştirmek için kullanılıyor.

Ancak uzmanlar, büyük veri kümeleri üzerinde eğitilen sohbet robotlarının genellikle matematiksel hesaplamalarla mücadele ettiğini belirtiyor. Chatbot’un üzerinde eğitildiği veri kümelerinde zaten çözülmüş bir matematik denklemi varsa, size yanıtı sağlayabilir. 

Gates, Microsoft AI geliştiricilerine düzenli olarak sohbet robotlarının neden görece basit hesaplamalar yapamadığını ve hatta bazı sayıları çarpamadığını sorduğunu söyledi.  Biraz zaman alabilir, ancak Gates, teknolojinin muhtemelen iki yıl içinde gelişeceğinden emin, dedi. Ardından, başka türlü karşılayamayacak geniş bir öğrenci kitlesine özel ders verilmesine yardımcı olabilir .

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir