Bill Gates’e Çin’den onursal ünvan

0

Çin hükumeti ABD’li şirketleri çok sevmiyor hatta geçmişte Microsoft’a sayısız zorluklar çıkarmış olabilirler ama Bill Gates’in hakkını teslim etmekten de geri kalmadılar.

Yabancı biri için bir ilk

Çin’in en önemli bilimsel organizasyonlarından Chinese Academy of Engineering (Çin Mühendislik Akademisi), Bill Gates’e Çin’in en prestijli akademik ünvanlarından olan Akademi Üyeliğine seçildi. Bu ünvan, Çin vatandaşı olmayan birine ilk kez verilmiş oldu.

Çin Mühendislik Akademisi iki yılda bir toplanarak Çin içinde ve dışında önemli bilimsel gelişmelere imza atan bilim insanlarını Akademi Üyeliğine kabul ediyor. Akademi Üyesi olan biri için bu ünvan geri alınamıyor ve ömür boyu Akademi Üyesi olarak kabul ediliyor.

Çin Mühendislik Akademisi aynı zamanda bir devlet kurumu ve Çin devletine önemli teknolojik danışmanlık hizmeti veriyor. Dolayısıyla, Çin hükumetinin onaylamadığı birinin Akademi Üyeliğine seçilmesi mümkün değil. Dolayısıyla Gates’in üyeliğe kabul edimlesi Microsoft’un Çin pazarında etkinliğini artırması adına çok önemli bir işaret kabul ediliyor.

Gates’e ünvanın verilme nedeni ise Microsoft yazılımları değil, nükleer enerji alanındaki yatırımları. Gates’in Washington’da kurduğu nükleer enerji şirketi TerraPower, çok ileri teknoloji ile çok güvenli nükleer santral tasarımları yapıyor ve Çin’in Nükleer Enerji Şirketi’ne de yeni nesil nükleer enerji santralleri kurabilmeleri için danışmanlık veriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>