Techinside Google News
Techinside Google News

Bill Gates’ten ilginç iddia!

Bill Gates yapay zeka çağında sadece 3 meslek grubunun ayakta kalacağını iddia etti!

Windows’un kurucu ortaklarından Bill Gates, yapay zekanın neredeyse tüm alanlarda baskın olacağına inanıyor.

Teknoloji ve bu alandaki gelişmelerden bahsederken, Windows’un kurucu ortaklarından olması nedeniyle Bill Gates akla ilk gelen isimlerden biri. Söylediği her şey, bu alanda uzmanlaşmış birçok kişi tarafından dikkate alınıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, her şeyi kökten değiştirecek bir teknoloji olan yapay zeka hakkındaki son açıklamaları oldukça çarpıcı oldu.

- Advertisement -

Gates, yapay zekanın hakim olduğu yakın bir gelecek öngörse de, bu teknolojiden “sağ kalacak” birkaç iş olacağına inanıyor. En azından, son aylarda yapay zeka araçlarına ayrı ayrı odaklanarak hem faydalarını hem de olası risklerini analiz ettiği blog yazısı “Gates Notes“taki son yazısında buna değindi.

Bu risklerden biri aslında yapay zekanın birçok işte insanların yerini alacak olması ve bu da iş kaybına yol açacak. Uluslararası Para Fonu zaten 2025 yılına kadar işlerin %60’ının yapay zekaden bir şekilde etkileneceğini öngörmüştü.

Windows’un kurucu ortağı, yapay zeka araçlarının birçok işin ve sürecin otomatikleştirilmesine izin vereceğini, ancak bu tür araçların insanları nasıl etkileyeceği konusunda aşırı karamsar olmadığını ve aslında birçok alanda yardımcı olacaklarına inandığını belirtiyor.

Ancak yakın gelecekte yapay zekaya “bağışıklık” kazanacak sadece üç iş olacağını savunuyor. Bu teknoloji dalgasına “direnecek” tek şeylerin enerjiyle ilgili işler, biyolojiyle ilgili pozisyonlar ve yapay zeka araçlarının tasarımı ve işletimi konusunda uzmanlaşmış profesyoneller olacağını söylüyor. Girişimci, bu üç alanın doğası gereği, insanların yerinin doldurulamayacağı tek alanlar olacağına inanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir