Birbirine bağlı dünya hedefi için yeni adımlar atıldı

0

DE-CIX için 2017, “birbirine bağlı dünya” hedefinde büyük adımların atıldığı önemli bir yıl oldu. Önceki yıllarda şirket, Güney Avrupa’da, Almanya’da ve Amerika’da yeni lokasyonlar ekleyerek hizmet alanını genişletmişti. 

İnternet trafiğinin güvenli ve kaliteli hale getirilmesi amaçlanıyor

İnternet trafiğini güvenli, kaliteli ve maliyet avantajı yaratacak şekilde yönetmeyi hedefleyen ve veri aktarımında gecikme sürelerini en aza indirmeyi amaçlayan şirket, Mumbai’nin de eklenmesi ile 2017 yılında faaliyet gösterdiği ülke sayısını 8’e, pop noktalarını ise 13’e çıkardı.

2016 yılında Türkiye’den DE-CIX platformlarına bağlanan ağların sayısı 18 iken, bu rakam 2017 yıl sonunda 25’i aştı. Yine 2016 yılında 10 Gbit dolaylarında olan internet trafiği, 2017 yılında 44 Gbit’e kadar ulaştı. Erişim sağlanan veri merkezi sayısı da 2017 yılında 24’e ulaştı.

2017 yılını değerlendiren Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ise şunları söyledi:

44 Gbit’e varan trafiğimizle Türkiye’de yakaladığımız başarıyı, 100 Gbit bandına kadar çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmeti ile amacımız, hem Türkiye’ye daha fazla trafik getirmek hem de yurtdışından gelen ve Türkiye’de oluşan internet trafiğini lokalde tutmak. Böylece 2015 yılında Türkiye pazarına girerken düşündüğümüz gibi, Türkiye’yi Balkanlar, Kafkaslar ve Türki Cumhuriyet’ler için bir dijital üs haline getirme hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.”

2017 yılında yaşanan bir diğer önemli gelişme de DE-CIX Academy’nin faaliyete geçmesi oldu. İnternet üzerinden erişim sağlanan online ve kayıtlı seminerler, eğitim materyalleri ve ürün ve hizmet bilgi dokümanları aracılığı ile yıllar içinde sahip olduğu birikimi sektörle de paylaşıyor.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>