Techinside Google News
Techinside Google News

Birleşmiş Milletler veri güvenliğini ele aldı

Veri güvenliği ve kişisel gizlilik konularındaki yeni yasalar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu kez Birlemiş Milletler dijital kişilik haklarını masaya yatırdı.
- Advertisement -

data-veriGeçtiğimiz günlerde ABD’nin önde gelen pek çok güçlü markasının, Amerikan hükümetine yaptığı baskı gündeme gelmişti. Aralarında Apple, Facebook, Google ve Microsoft’un da olduğu bu şirketler yaptıkları açıklamalarda, müşterilerinin bilgilerinin güvenlik altına alınması gerektiğini ve NSA’in bu verileri daimi olarak sakladığını belirtmiş ve müşterilerinin kendilerine olan güvenlerini kaybetmeye başladıklarından yakınmıştı. Bu kişisel verilerin güvenliği konusu, Avustralya’da ise meta data yasa tasarılarının tamamlanmasıyla kendini göstermişti.

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ise dijital kişilik haklarının korunması için adımlar attı. ABD Federal Ticaret Komisyonu, nesnelerin interneti üzerine çalışan şirketleri ve hatta hizmet sağlayıcılarının daha dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu. Cisco Systems, iOS bazlı router’lar için güvenlik yaması gerçekleştirdi, PoSeidon adlı tehlikeli bir malware ile ilgili uyarılar da kamuoyu ile paylaşıldı.

Bir başka örnekte ise Twitch, güvenlik ağlarının ihlal edildiği ve veri hırsızlığına uğramış olabileceklerini açıklarken, özel bir araştırma, şirketlerin siber saldırıya uğradıklarını saatler, günler ve belki de haftalar sonra farkedebileceklerine inandıklarını ortaya koydu.

Kişisel verilerin güvenliğini merkeze alan bu olaylar 2015’in kalanında da bizlerle birlikte olacağını söylemek mümkün. Zira, hemen her hafta farklı bir ülkenin aldığı kararlar ya da yapılan global saldırılar haberlere çıkıyor. Anlaşılan o ki, bu tür haberler yapmaya uzun bir müddet devam edeceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir