Bitcoin balonu bu yüzden mi patlayacak?

0

Bitcoin

Hızla yükselen piyasada Bitcoin balonu oluştu mu, oluşmadı mı tartışmaları da devam ediyor. Balon formasyonunun er geç patlayacağına dair uyarılar hızla artarken, Bitcoin ekosistemi üzerinde yapılan bir araştırma, balonu patlatma riski olan önemli bir gerçeği de ortaya koydu.

Bu Bitcoin’ler kimin?

AQR Capital Management’ın yaptığı araştırmaya göre, piyasadaki toplam Bitcoin miktarının yarısına yakını, yani %40 yaklaşık 1000 kişinin hesabında duruyor. Yani 1000 kişi, piyasadaki tüm Bitcoin’in yaklaşık yarısına sahip.

Bu da, gerçek anlamda tabana yayılmayı başaramamış olan Bitcoin’de, bu 1000 kişiden bir kısmının satış kararı alması halinde Bitcoin balonunun patlayacağı ve fiyatlarda çok önemli bir geri çekilme yaşanabileceği riskini doğuruyor.

Öte yandan, 1000 kişinin satacağı Bitcoin’lerin, tereddütsüz alıcı bulması halinde, fiyatların çok küçük bir geri çekilmenin ardından yükselmeye devam edebileceği ihtimali de yok değil. Dolayısıyla Bitcoin yatırımı hala bıçak sırtı özelliğini korumaya devam ediyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>