Bitcoin cüzdanı Electrum ne işe yarıyor?

0

bitcoin walletGeleceğin dijital para birimi olarak gösterilen Bitcoin aynı zamanda son yılların en çok tartışılan konusu. Ne olduğu, nasıl elde edildiği veya nerede, nasıl kullanıldığına dair sorular havada uçuşurken, hakkında çıkarılan sayısız şehir efsanesiyle ayrıca akıllara kazındı. Öyle veya böyle bu dijital para birimi hayatımıza girdi ve beraberinde dijital cüzdan ihtiyacını getirdi. Sonuçta menşeyi ne olursa olsun, paranın muhafaza edilmesi ve sayılması adeta bir kuraldır.

Bu konuda bir atılım gerçekleştiren Electrum, daha önce masa üstü uygulamasıyla Bitcoin sahibi bilgisayar kullanıcılarına hizmet vermişti. Şimdi ise dijital cüzdan Android tabanlı cihazlara geliyor. İlerleyen dönemdeyse iOS platformuna gelmesi kesinleşmiş durumda.

Electrum’un mobil uygulaması, paranızı harcamanız için ihtiyaç duyduğunuz özel anahtarı sunucu sahibi firmaların avuçlarına bırakmayıp, cihazınız içinde şifreleyerek kendini bu türdeki diğer cüzdanlardan ayırıyor.

Mobil uygulama işleyiş olarak temelinde masa üstü uygulamayla aynı mantığa sahip. Kullanıcıların uygulama üzerinde daha rahat bir hakimiyet kurması açısından içerik ve arayüz mobil platforma uygun hale getirilmiş. Para birimini masa üstünden mobil cihazınıza aktarmak da son derece basite indirgenmiş.

Bitcoin paralarınıza Electrum ile her yerden ulaşın

Electrum’u geliştiren Thomas Voegtlin, Bitcoin Magazine’e verdiği demeçte, mobil cihazında bu tarz dijital cüzdan kullanan kullanıcıların merkezi sunuculara güvenmek zorunda kaldığını, bu sunucuların da şirketlere ait olduğunu hatırlatıyor.  Kullanıcı açısından bu durumun sakıncalı olabileceğinin altını çizen Voegtlin, kullanıcının her zaman özel anahtarına ulaşamayacağı ve alım-satım işlerinin bu yüzden askıya alınması gibi bir risk olduğunu belirtiyor.

Bahsi geçen uygulama, Bitcoin uygulamasından farklı olarak kendini bu sıkıntıya maruz kalmayacak şekilde güncelleme ve sunucuya bağlanmayı bekleme ihtiyacı duymadan müşterilerin paralarına ulaşmasını sağlıyor. İlerleyen dönemlerde iOS sürümüyle birlikte uygulamaya alım – satım fonksiyonunun geleceğini hatırlatalım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>