Bitcoin köyü El Zonte

0

Bitcoin köyü

Kripto paralar artık köyler, kasabalar gibi yerleşim yerleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Elvador’daki Bitcoin köyü El Zonte, bu yönüyle dikkat çekiyor.

Bitcoin köyü El Zonte’de yaşam

Günümüzde kripto paraların kullanım alanı yerleşim yerleri ölçeğinde yaygınlaşıyor. El Salvador’da bulunan El Zonte köyü, bunun en iyi örnekleri arasında yer alıyor.

El Zonte’de yaşayan halkın büyük bir kısmı nakit para kullanmıyor. Bunun yerine halk, Bitcoin kullanmayı tercih ediyor. Yiyecek satın almaktan elektrik faturası ödemeye kadar köy halkı birçok farklı alandaki ödemelerini Bitcoin ile gerçekleştiriyor. Hatta köydeki lise ve üniversite öğrencileri için burslarını da Bitcoin ile alıyorlar.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada yaşanan kriz döneminde, Bitcoin transferleri de aileler için kurtarıcı oldu. İlk etapta anonim bir kişi tarafından yapılan Bircoin bağışları nedeniyle köyde kripto para kullanımına geçildiği belirtiliyor. Özellikle de yaşlı nüfus da göz önüne alındığında bu sistemin bazı zorluklar getirdiği, bununla birlikte köy halkının sürece uyum sağlayabildiği belirtiliyor. El Salvador’da yaşanan bu dönüşüm, kripto para piyasasının geleceği hakkında ip uçları da veriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>