Bitcoin New York borsasına girdi

0

largest-bitcoin-exchange-suspends-withdrawals.siDijital para birimleriyle tanışalı aslında çok uzun zaman olmadı. Birkaç sene öncesine kadar, hepimizin şüpheyle yaklaştığı dijital para birimleri, bugün çok sayıda “dijital yatırımcı”nın ortaya çıkmasına neden oldu. Dijital madencilik yöntemiyle evlerindeki boş işlemci gücüyle ürettikleri dijital para birimlerini, gerçek dolarlara çeviren dijital yatırımcılar aynı zamanda dijital cüzdanlarına doldurdukları Bitcoin gibi dijital para birimlerinin zamanla aşırı değerlenmesi nedeniyle çok büyük kazanç sahibi de oldular.

Yine de dijital para birimi devletler tarafından bir türlü beklediği ilgiyi görmedi. Bunda da aslında şaşıracak bir şey yok. Hiçbir devlet, ekonomisinin kendi kontrolü dışında başka bir kaynak tarafından üretilmiş parayla dönmesini istemez. Üstelik bu para birimi, kimden geldiği kime gittiği belli olmayan, takibi yapılamayan bir yapıya da sahip olunca, ister istemez karanlık işler peşindeki çevrelerin gözdesi olmuşsa, problem daha da büyümüş demektir.

Yasadışı işlemler için Bitcoin

Bitcoin’in başına da bu geldi. İnternet üzerinden uyuşturucu satmak veya satın almak isteyen kişilerin, banka hesapları, kredi kartları gibi kolayca izlenebilen finansal araçları devreden çıkararak, arkasında hiçbir iz bırakmayan Bitcoin’i kullanarak işlemler yapmaya başlamaları ABD yönetimini o kadar çileden çıkardı ki, Bitcoin’in borsası haline gelen bir siteyi işleten bu bu işten kısa sürede 20 milyon dolar kazanç sağladığı tespit edilen bir genci, laptopuyla birlikte, oturduğu kafede tutuklayıverdiler, siteyi de kapattılar. ABD’ye göre, dünyanın uyuşturucu trafiğinin önemli bölümü bu site üzerinde dönmeye başlamıştı.

Screen-Shot-2015-05-19-at-3.18.23-🌙İşte şimdi o ABD, BitCoin’i kendi borsası üzerinde takip etmeye başlıyor.  New York borsası (NYSC) dün yaptığı duyuruyla, kısa bir süre deneme amaçlı olarak, Bitcoin indeksi açtığını belirtti.

Yeni Bitcoin indeksi günde bir kere hesaplanacak ve iki saat içinde yayınlanacak. New York borsası başkanı, yatırımcıların Bitcoin değerini de sağlıklı şekilde görmeyi talep ettiklerini ve bu şekilde yatırımlarını daha doğru değerlendirdiklerini vurguladı.

New York borsası, Bitcoin değerini ise Coinbase isimli bir dijital takas sitesinden alacak ki, NYSC sene başında bu siteye küçük bir yatırım yaparak ortak olmuştu.

Kısaca söylemek gerekirse, ABD Bitcoin’i yasal ve izlenebilir bir para birimi haline getirmek için uğraş veriyor. Bu çabanın sonucunda diğer dijital para birimlerinde ani yükselişlerin yaşanmasını bekleyebiliriz ama aynı zamanda sıradan vatandaşın da yakında kendi dijital cüzdanlarını açıp yatırımlarını dijital para birimlerine yönlendirdiğini görebiliriz. Bilgisayarının çalışmadığı zamanda madencilik programlarını açıp üç kuruş ek gelir kazanmak isteyecek insanların sayısında önemli bir artış olabileceğini de unutmayalım.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>