Bitcoin terör saldırısında kullanıldı mı?

0

Bitcoin terör

Gizliliği sağladığı gerekçesiyle Bitcoin terör örgütleri tarafından, para transferlerinde kullanılabiliyor. Son olarak Sri Lanka saldırısı için Bitcoin kullanıldığı iddia edildi.

Bitcoin terör faaliyetlerinde sorun oluşturuyor mu?

Bitcoin, ödeme işlemlerini dijitalleştirerek büyük kolaylıklar sağlasa da gizlilik nedeniyle sorun teşkil edebiliyor. Birçok ülke, Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını ve terör, uyuşturucu satışı gibi yasa dışı faaliyetlerde ödeme birimi olarak kullanıldığını iddia ediyor. Son olarak Sri Lanka’da meydana gelen ve 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı için bu iddia gündeme geldi. 

İsrail merkezli blockchain araştırma şirketi Whitestream, bu saldırıya kaynak sağlamak için Bitcoin’in kullanıldığını iddia etti.

Şirketin iddialarına göre Kanada merkezli CoinPayments, bu saldırıda para transfer kaynağı olarak kullanıldı. Saldırıdan bir gün önce 500 bin dolar olan bakiyenin, saldırı günü 4.5 milyar dolara çıktığı ve saldırı sonrası tekrar 500 bin dolara inmesi bu iddiaları kuvvetlendiriyor.

Ödeme platformuna gelen ve giden bu paranın kaynağı ise tam olarak bilinmiyor. Kripto para şirketi tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>