BitCoin vurguncusuna hapis

0

ABD Teksas’ta, BitCoin yatırımlarına haftalık %7 faiz verme vaadiyle insanları dolandıran bir kişi 18 ay hapse mahkum oldu. 2014 yılında tutuklanan Trendon Shavers isimli Teksaslı ABD vatandaşı, 1,5 milyon dolar değerinde Bitcoin’i işletirken, yatırımcılara her hafta %7 faiz vermeyi vadetti. İlk yatırımcılara, sonradan gelen yatırımcıların parasıyla ödeme yaparken, topladığı bitcoinleri ise yatırımda kullanmak yerine biriktirdi ve bir süre sonra ödeme yapmayı bıraktı.

Yatırımcılara, topladığı Bitcoin’leri farklı borsalarda işleme sokarak değerlerini arttırdığı ve kazanç sağladığı açıklamasında bulunan Trendon Shavers aslında topladığı paranın küçük bir kısmını işletmişti. Bu sırada topladığı paranın 220 bin dolarıyla spor otomobil satın alan ve lüks tatiller yapan Trendon Shavers mahkemede parayı büyütebileceğine inandığı için bu işe giriştiğini ancak işlerin umduğu gibi gitmediğini vurguladı. Tutuklandığı günden beri de hapishanede aşçı olarak çalışıp para biriktirmeye ve borçlarını ödemeye çalıştığını tespit eden mahkeme, savcının istediği 3 senelik hapis cezası yerine 18 ayda hüküm kıldı ve Trendon Shavers’a tüm borçlarını geri ödemesi zorunluluğunu da getirdi. Trendon Shavers’ın ödeme sözünü verdiği %7 faizler dışında 1,2 milyon dolar geri ödemesi gerekecek.

Trendon Shavers aynı zamanda ABD’de dijital para üzerinden sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle hapis cezası alan ilk kişi oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>