Bitcoin’e Kanadalı alternatif geliyor

0

Blockchain teknolojisinin işlem yaparken sunduğu üstün güvenlik özellikleri ve kolay kullanım, dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri harekete geçiriyor. Henüz önceki gün İsveç’in benzer bir teknolojiyle tapu sicil süreçlerini blockchain’e taşıma planlarının duyulmasının ardından, şimdi de Kanada Merkez Bankası’nın özel bir etkinlikte yaptığı sunum gündeme geldi.

Payments Panorama adını taşıyan bu etkinlikte Kanada’nın en yetkili finans kuruluşu, adını CAD-Coin olarak belirledikleri ve blockchain teknolojisini baz alacak bir dijital “kripto para” geliştirdiklerini duyurdu. Kanada Merkez Bankası, bankalar arasındaki para akışını daha kolay ve güvenli hale getirmek için böyle bir teknolojiye geçmeyi planlıyor. CAD-Coin’in tasarım, geliştirme ve test süreçlerinde ise New York merkezli, blockchain alanında uzmanlaşmış R3 adlı startup danışmanlık veriyor.

Devlet daireleri de blockchain kullanmaya başlıyor!

Ülkedeki en büyük beş banka bu geçişi dört gözle bekliyor. Aynı zamanda R3CEV adlı blockchain konsorsiyumu üyesi olan Bank of Montreal, Canadian Imperial Bank of Commerce, RBC, Toronto-Dominion Bank ve Scotiabank; blockchain teknolojisine geçişle birlikte kendi aralarında kolayca para transferi gerçekleştirebilecekler.

CAD-Coin sistemi nasıl işliyor?

Henüz test aşamasında olan sistem, fintech teknolojilerinin yükselen yıldızı blockchain bazlı çalışıyor. Blockchain’i ise sadece finansal değil, her türlü “işlem” için kullanılabilen, farklı veritabanlarını tek platformda toplamaya ve burada güvenle işlem yapmaya olanak tanıyan dev bir hesap defteri gibi düşünebilirsiniz.

Dijital paranın hayata geçmesiyle birlikte Kanada Merkez Bankası sisteme dahil olan bankalardan nakit parayı alacak ve bunları kripto para birimine dönüştürecek. Hızla gerçekleşecek bu adımın ardından bankalar, kendi aralarında CAD-Coin cinsinden para transferi gerçekleştirebilecekler. Nakde ihtiyaç duyan banka yine Merkez Bankası üzerinden kripto parasını “bozdurarak” Kanada dolarıyla dolu torbaları şubelerine taşıyabilecek.

Kanada fintech konusunda pek çok farklı proje üzerinde çalışıyor ve CAD-Coin bunlardan sadece biri. Ülkenin blockchain teknolojisini perakende ve diğer sektörlerde de nasıl kullanabileceğini araştırdığı biliniyor. CAD-Coin’in ise şimdilik sadece bankalara özel bir sistem olarak kalacağı, Kanadalı vatandaşların bankaya gidip CAD-Coin hesabı açtıramayacağı söyleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>