Devlet daireleri de blockchain kullanmaya başlıyor!

1

Yakın dönemde nakitsiz toplum hedefine ne kadar yaklaştığını sizlerle paylaştığımız İsveç, bu kez de fintech teknolojileri alanında yeni ufuklar açacak bir atılıma imza atmaya hazırlanıyor. Bunun için yerel blockchain şirketi ChromaWay, danışmanlık firması Kairos Future ve telekom servis sağlayıcı Telia bir araya geldi ve tapu sicil süreçlerinin blockchain üzerinde nasıl işleyeceğini gösteren bir “proof of concept” çalışması hazırladı.

Dijital defter, açık araziyi ve yerleşim yerlerini aynı veritabanı üzerinde saklayarak, mevcut yöntemden daha kolay kullanımlı ve daha güvenilir bir sistem için zemin oluşturuyor. Alıcı ve satıcı anlaştığında, gerçekleşen işlem doğrudan blockchain üzerinde kaydediliyor ve ardından alıcı, satıcı, emlakçı, banka ve devlet, yani tüm taraflar aynı süreci tek noktadan takip edebiliyor.

Devlet dairelerinde blockchain dönemi başlıyor!

Tapu sicil işlemlerini kayda değer biçimde kısaltması beklenen blockchain teknolojisi sayesinde aylarca süren süreçlerin saatler, hatta dakikalar seviyesine inmesi teknik açıdan mümkün.

Projede danışmanlık hizmeti veren Kairos Future’da Perakende ve Finans Direktörü olarak görev yapan Magnus Kempe, projenin ilk fazını bazı bankalarla test edip olumlu sonuç aldıklarını belirterek ekliyor: “Şimdi projenin ikinci fazına başlıyoruz. Bu aşamada tam ölçekli bir ortamda testlerimizi yapacağız. Projeyi sonbahar dönemine yetiştirmeye çalışıyoruz.”

İsveç Tapu Sicili bürosu yöneticilerinden Mats Snall ise, mülk devrinin dijital dokümantasyonu sayesinde tüm tarafların işleme en yüksek derecede güvenlik altında onay vermesinin mümkün olduğunu belirtiyor. İsveç’te bu projeyi takip eden tüm taraflar; yeni sistemin mevcut yönteme oranla daha güvenli, daha hızlı ve hata yapma olasılığı çok daha düşük nitelikte olduğu konusunda hemfikir.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>