Bitcoin’in fiyatını Bitfinex mi yükseltti?

0

Bitcoin fiyatı

Bitcoin 2017’de 19 bin dolar değere ulaşmış, ardından da hızla çakılmıştı. Finansal uzmanlar şimdi bu ani ve abartılı fiyat yükselişinin nedenini anlamaya çalışırken ilginç bir veriye ulaştılar.

Olayların merkezinde Tether var

Texas Üniversitesi’de finans profesörü John M. Griffin’in yaptığı araştırmaya göre, 2017’de Bitcoin’in fiyatını abartılı şekilde şişiren detay, Bitfinex borsasının kendi dijital para birimi Tether’i basması oldu.

Grifin’in izini sürdüğü detaylara göre, Bitfinex ne zaman piyasaya Tether sürmek istese bunu Bitcoin karşılığında yaptı ve piyasaya her Tether girişinde Bitcoin fiyatlarında abartılı bir zıplayış ortaya çıktı. 

Tether’in fiyatını 1 dolara endeksleyen Bitfinex böylece dijital para alışverişlerini daha anlaşılabilir kılmak istemişti ancak dijital para borsası 2018 başından beri Tether üretimini durdurdu ve piyasaya başka Tether sürmüyor. Bitcoin’in fiyatındaki düşüşün başlaması da bu tarihlere denk geliyor.

Bitfinex ise Bitcoin fiyatlarında manipülasyon yaptığı iddialarını reddediyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>