Techinside Google News
Techinside Google News

BlackRock çalışanları ChatGPT ile kandırıldı!

Şirket içinde yapılan bir testte BlackRock çalışanları ChatGPT notunu yapay zeka olarak sınıflandırmadı. Çalışanlar bunu gerçek bir not sandı.
- Advertisement -

BlackRock’un COO’su, çalışanlarına ChatGPT tarafından yazılmış bir not verdiğini ve bunu yapay zekanın yazdığını söyleyemediklerini açıkladı. BlackRock COO’su Robert Goldstein, 16 Mayıs’ta New York’ta düzenlenen Finansın Geleceği konferansında şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Yatırım devinin personeli, ChatGPT tarafından oluşturulan bir strateji notunu bir insan tarafından oluşturulan bir strateji notundan ayıramadı.

BlackRock çalışanları ChatGPT notunu gerçek algıladı

Fortune’dan Lee Clifford ile yaptığı röportajda Robert Goldstein, şirketin üretken yapay zeka stratejisinden yararlanan bir deneyi anlattı. Birkaç ay önce, bir yönetim kurulu toplantısının bir nota ihtiyacı olduğunda Goldstein ve ekibi, taslağı kendileri hazırlamak yerine ChatGPT’nin yazmasını tercih etti. Goldstein: “Böylece strateji belgemizi aldık ve çok basit bir istemle ChatGPT’ye aktardık. Bize bir not verdi. Daha sonra bu notu şirket içinde bir grup insana okumaları için verdik” dedi.

Notun yapay zeka tarafından oluşturulan yönünü kimsenin fark etmemesi ilginç. Notun tonu, eleştirinin ana konusuydu. Goldstein: “Yorumlar genellikle ‘Ses tonundan nefret ediyorum’ gibi şeylerdi. Goldstein, “Sanırım kendinizi ucuza satıyorsunuz” şeklinde yorumlar yapıldı. “Hiç kimse bunu gerçekten bir bilgisayarın yazdığını fark etmedi” dedi. Goldstein şöyle devam etti: “Birkaç kişi onlara bunun bir bilgisayar tarafından yazıldığını söylediğimizde ‘Bilgisayarın ses tonunu beğenmiyorum’ dediler. Ben de ‘O halde bunu bilgisayarla halletmelisin’ dedi.

Bu deney, teknolojinin bir insanınkine benzeyen yazılar üretme konusundaki artan yeteneğini ortaya koyarak, yapay zekanın iş piyasası üzerindeki olası etkilerine ilişkin endişeleri artırıyor. BlackRock yapay zekanın avantajları konusunda halen iyimser. Yakın zamanda yapılan bir kazanç açıklamasında CEO Larry Fink, yapay zeka yatırımlarının üretkenliği artıracağını vurguladı. Fink: “Bunun anlamı aynı zamanda ücretlerin artması. Tüm organizasyon, genel organizasyonun yüzdesi olarak daha az insanla daha fazlasını yapıyor. Bu gerçekten bizim tutkumuz” dedi.

Yine de herkes yapay zekanın avantajlarına ikna olmuş değil. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva geçtiğimiz günlerde yapay zekanın iş piyasasını “tsunami gibi” altüst edebileceğini belirten ciddi bir uyarı yayınladı. Georgieva, Zürih’teki İsviçre Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde: “İnsanları buna, işletmeleri buna hazırlamak için çok az zamanımız var. İyi yönetirsek üretkenlikte muazzam bir artış sağlayabilir, ancak aynı zamanda daha fazla yanlış bilgiye ve tabii ki toplumumuzda daha fazla eşitsizliğe de yol açabilir” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir