Blockchain ile iklim değişikliği önlenecek

0

blockchain ile iklim değişikliği

Gelişmiş ülkeler, yaşanan iklim değişikliği ile mücadele için günümüz teknolojilerinden yararlanıyor. İngiltere’nin Liverpool şehrinde blockchain ile iklim değişikliği önleme projesi gündeme geldi.

Blockchain ile iklim değişikliği nasıl önlenecek?

Kullanılan fosil yakıtlar, bilinçsiz tüketim ve birçok yanlış çevre politikası, bizleri iklim değişikliği sorunu ile baş başa bıraktı. Gelişmiş ülkeler, bunun için fosil yakıtlardan vazgeçerek, yenilenebilir enerji yatırımları yapıyor. Hatta birçok ülke 2030-2040’lı yıllarda dizel araç kullanımını da yasaklayacak.

Bu politikaları uygulayan şehirlerden biri de İngiltere’nin Liverpool kenti. Liverpool’da 2012-2016 yılları aralığında yenilenebilir enerji kullanımı yüzde 550 oranında artış gösterdi. Ayrıca verimliliği düşük olan 15 bin sokak lambası, daha verimli ve çevre dostu olan LED’ler ile değiştirildi.

Tüm bunların yanı sıra Liverppol şehri, blockchain ile yaptığı çalışmaları desteklemek istiyor. Poseidon firması ile belediye tarafından imzalanan anlaşmaya göre, blockchain ile şehri karbon ayak izi sürekli olarak kayıt altında tutulacak. Öncelikli olarak karbon sıfıra ulaşmak, daha sonra ise karbon pozitif bir şehir olmak için çalışmalar yürütülecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>