Blockchain ile oylama nasıl yapılıyor?

0

Blockchain ile oylama

GitHub’da blockchain ile oylama sistemine ait kaynak kod yayınlandı. Rusya için denenecek bu sistem, açık erişimle kullanıcılara sunulmuş durumda.

Blockchain ile oylama dönemi

Kripto paralarla hayatımıza giren blockchain teknolojisi, gizlilik ve güvenlik konusunda sağladığı avantajlarla hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık blcockhain’in kullanım alanı seçimlere de girmiş durumda.

CEC (Rusya Merkez Seçim Komisyonu) tarafından yapılan resmi duyuruda, GitHub’da blockchain tabanlı oylama sisteminin yayınlandığı duyuruldu. Bu blockchain tabanlı oylama sisteminin, yakın zamanda yapılması planlanan Rusya’nın Duma Eyaleti’ndeki seçimlerde test edilmesi planlanıyor. Eğer sistem testleri başarıyla geçerse, önümüzdeki seçimlerde blockchain tabanlı seçimlerle çok daha sık bir şekilde karşılaşabiliriz.

Blockchain seçimle yapılacak testler, bu sisteme hem yönetimin hem de seçmenlerin ne kadar gücen duyup duymadığını gösterecek. Seçimlerde oy güvenliğini sağlamayı hedefleyen blockchain seçim sistemi, şimdiye dek kısmen başarılı oldu diyebiliriz. Ancak bu sistemin güvenilirliği konusunda halen çok ciddi tartışmalar da devam ediyor.

GitHub’da paylaşılan blockchain ile oylama sistemine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Rusya’nın devlete ait telekomünikasyon sağlayıcısı Rostelecom, yerel blockchain şirketi Waves Enterprise ile iş birliği kurdu. Bu iş birliğiyle blockchainin seçimlerde kullanılmasına yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütülecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>