Bloggera fazla göründün cezası

0

Arama motorunda üst sırada yer almak, blog yazarlarının en çok arzuladıkları şeylerden biridir. Ancak bu, kimi zaman akla gelmeyecek sorunlara da yol açabiliyor. Bugünlerde Fransa’da olduğu gibi.

Fransa’da bir hakim, bir blog değerlendirme yazısının Google arama sonuçlarında “çok üst sıralarda” yer aldığı gerekçesiyle blog sahibini tazminat ödemeye mahkum etti. Evet, yanlış okumadınız. Leschroniquesculturelles isimli blogda yer verilen bir yazının restoran sahibinin rekabet şansını azalttığı iddiasıyla açılan dava öngörülemeyen bir şekilde sonuçlandı.

Mahkeme dosyalarına göre, Google’ın arama sonuçlarında dördüncü sırada indekslediği blog yazısında bir restoranın tanıtımı, daha doğrusu değerlendirmesi yapılıyor. Blogger Caroline Doudet, yazısında restoranın düşük hizmet kalitesinden ve gördüğü ilgisizlikten bahsediyor. İşletmesine ilişkin değerlendirmenin arama sonuçlarında hayli yüksek bir blogda yer aldığını gören restoran sahibi durumu yargıya intikal ettiriyor. Davayı inceleyen hakim, 3 bin takipçisi olan blogun rekabeti kaydadeğer ölçüde etkileyebileceğine hükmediyor.

Alınan kararın yeni bir suç tanımı getirdiğine dikkat çeken gözlemciler, bunun benzeri diğer davalara emsal teşkil edebileceğini belirtiyor. Bu ise, bireylerin görüşlerini özgürce paylaşmalarının bir sonucu olan blogların yeniden tanımlanması gibi bir durumu beraberinde getirebileceği düşüncesini akıllara getiriyor.

Cezası ağır oldu

Gelelim hakimin bloggera verdiği cezalara. Hakim, ilk etapta blogger Doudet’ten ilgili yazının başlığını değiştirmesini talep ederken, yazının restorana maddi kayıplar yaşattığı gerekçesiyle de 2000 Dolar tazminat ödemesine karar verdi. Blogger, davanın akabinde yazısını internet ortamından kaldırdı.

Restoran sahibinin, tüm bu yaşananlara karşın sorulara herhangi bir cevap vermemesi dikkati çekiyor. Bu olayın, “reklamın iyisi kötüsü olmaz” deyişine güzel bir örnek teşkil ettiğini söylemek sanırız yanlış olmaz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>