BM İklim Zirvesi Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenleniyor

0

BM İklim Zirvesi

Yaklaşık 30 yıldır uluslar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, araştırmacılar, endüstri temsilcileri ve diğer paydaşlar, BM’nin iklim değişikliği anlaşmasının uygulanması hakkında konuşmak için her yıl Birleşmiş Milletler’in Taraflar Konferansı’nda (genellikle COP olarak bilinir) bir araya geliyor. Bu zirveler her yıl küresel iklim diplomasisi ve politikasının kritik bir odak noktası oluyor.

Ancak bu yılki COP 28, büyük bir çıkar çatışmasının gölgesinde kalacak. Hazırlıklara, müzakerelere ve uzlaşmalara öncülük etmekle görevlendirilen konferansın başkanı, dünyanın en önde gelen petrol yöneticilerinden biri olacak. Birleşik Arap Emirlikleri, göreve Sultan Ahmed Al Jaber’i atadı.

Al Jaber, 2016’dan beri Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin (ADNOC) CEO’su olarak görev yapıyor. Fosil yakıt devi, devlete ait bir şirket ve üretim hacmine göre dünyanın en büyük 12. petrol şirketi konumunda.

Dünyanın en önde gelen uluslararası iklim zirvesini, temelde tamamen petrole dayalı bir ekonomiye sahip bir ülkede düzenlenmesi de tartışmalara neden oluyor. Kar amacı gütmeyen Climate Action International’ın küresel siyasi strateji başkanı Harjeet Singh: “Bir iklim konferansında, en azından bir COP’a başkanlık etmek için kirleticilere yer olamaz” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>