Boeing yazılım hatasıyla ilgili yeni gelişme!

0

Boeing yazılım

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing yazılım hatasıyla uğraşmaya devam ediyor. bu hata nedeniyle, uçak gösterge panellerinin devre dışı kaldığı belirtiliyor.

Boeing yazılım hatası çözülemedi

Teknoloji dünyasında 2019 yılına damga vuran olaylardan biri de Boeing uçaklarda yaşanan yazılım hatası olmuştu. 737 NG serisi bu uçakların, pistten çekilmesine kadar birçok olay Boeing’in başına dert açmıştı.

Boeing, bu sorunla uzun bir süre daha uğraşacak gibi görünüyor. Belirli hava pistlerinde, batı istikametine inmeye çalışan uçaklarda, kokpit bölümündeki gösterge panellerinin devre dışı kaldığı belirtiliyor. Bunun da pilotları zor durumda bıraktığı ve uçuş güvenliğini tehlikeye attığı vurgulanıyor.

Bu sorunun şimdiye kadar iki tanesi Kolombiya ve Guyana’da, beş tanesi ise ABD’de olmak üzere toplam yedi pistte meydana geldiği belirtiliyor.

Boeing’in bu sorununun yaşandığı tüm uçaklarda, U12 yazılımının olduğu ve ABD’deki uçaklardan bu yazılımın kaldırıldığı iddia edildi. Ancak Boeing cephesinden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>