Borusan Cat, yapay zekâ ile sesten arıza tespiti yapıyor

0

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, Linktera’nın “Sound Diagnostic” çözümünü kullanarak mobil uygulaması Boom 360 ile ses verisinden kestirimsel makine hata tahmini yapıyor. Linktera’nın ses işleme uzmanlığına dayanan çözümün, zamanla teknisyenin sesi dinleyerek anlam çıkardığı geleneksel yöntemin yerini alması planlanıyor. Sound diagnostic ile sadece bir dakikalık ses kaydıyla gerçek zamanlı çalışan bir model oluşturuluyor ve anlık olarak makinede bir sorun olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Borusan Cat Dijitalden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Tayfun Özçay, “Yapay zekâ teknolojisinin kullanılmasıyla kişisel teknik yorumlardan arındırılmış bir biçimde ses dalgalarının modellerini inceleyerek, insansız arıza tahmini yapmak, bizim için çok heyecan verici bir gelişme. Projede birlikte çalıştığımız yenilikçi ve sürdürülebilir dijital çözümleriyle öne çıkan Linktera ile önemli bir başarıya imza attık. Borusan Cat olarak kendimize özgü teknolojilerle sektörümüzün en inovatif şirketi olmaya ve bu konuda sektöre liderlik etmeye devam edeceğiz” diyor.

Borusan Cat’in Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da faaliyetlerini sürdürmesi, yeni çözümün uygulanabileceği geniş bir coğrafya sağlıyor. Maliyet tasarrufu yaratan ve müşteri deneyimini geliştiren çözümün kattığı değerin, makine parkının bu kadar geniş bir alana yayılmış olması nedeniyle daha büyük olması bekleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>