Techinside Google News
Techinside Google News

BP güneş çiftliklerine depolama sistemi kuruyor

İngiliz şirketin CEO'su verdiği demeçte, Lightsource BP'nin gece ve bulutlu günlerde güç depolamak ve tedarik etmek için dünya genelindeki güneş enerjisi çiftliklerindeki pil kapasitesini 2025 yılına kadar 4 gigawatt'a (GW) ulaşacak şekilde hızla artırmayı hedeflediğini söyledi.
- Advertisement -

İngiliz şirketin CEO’su verdiği demeçte, Lightsource BP’nin gece ve bulutlu günlerde güç depolamak ve tedarik etmek için dünya genelindeki güneş enerjisi çiftliklerindeki pil kapasitesini 2025 yılına kadar 4 gigawatt’a (GW) ulaşacak şekilde hızla artırmayı hedeflediğini söyledi.

Endüstriyel ölçekli pilleri güneş santrallerine ve rüzgar çiftliklerine bağlamak, yenilenebilir enerjinin karşı karşıya olduğu kritik bir engeli ortadan kaldırır. Petrol devi BP’ye ait olan güneş enerjisi geliştiricisi Lightsource BP, son zamanlarda dünya çapında hızla genişledi.

CEO Nick bir röportajda, BP’nin 2017’de şirkette ilk kez yüzde 43 hissesini satın aldığı günümüzde 5.7 GW ve 1.6 GW’dan 2025 yılına kadar 25 GW güneş enerjisi projeleri geliştirmeyi planladığını söyledi.

Genişlemenin bir parçası olarak, yılda yaklaşık bir milyon İngiliz hanesinin elektrik tüketimine eşdeğer 4GW pil depolama kapasitesi kurmayı hedeflediğini söyledi. Şirket yakın zamanda ilk adımlarını kuzey İngiltere’deki Till Lane Farm’da 25 MW’lık bir batarya ile attı.

BP’nin Dünya Enerji İstatistikleri İncelemesine göre, güneş enerjisi üretimi 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 22 artarak rüzgar enerjisi üretimindeki yüzde 17’lik artıştan daha hızlı bir şekilde arttı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir