Brisa trafik kazalarını azaltacak girişimi ödüllendirdi

0

Workinlot isimli girişimcilik platformu ile işbirliği başlattığını duyuran Brisa kazaları azaltmayı hedefleyen girişimi ödüllendirdi. Şirket, Yolculuğun Öncüleri isimli açık inovasyon programıyla girişimci ve girişimci adaylarıyla bir araya geldi.

24 farklı şehirde 50 üniversiteye ulaşan program 3 etapta gerçekleştirildi. 86 proje arasından 7 finalist belirlendi. Yolculuğun geleceğini tasarlama vizyonu ile gerçekleştirilen programda finale kalan girişimler Bluedot, Stroma Vision, Gloits, Apptoway, Selvi Technology “UYAZ” Roadbuddy ve Phoneix Enerji olarak sıralandı.

Microsoft video görüşmesini iyileştirecek!

Programda girişimciler “Lastiklerin Geri Dönüşümü, Lastik Ömrü ve Performansının Ölçülmesi, Karakteristik Lastikler, Yolda Kalmaya Son, Akıllı Üretim, Yolculuk Deneyiminin Geleceği, Hizmetin Geleceği, Yolculuğun Geleceği” çağrıları kapsamında projelerini sundu.

Birincilik Stroma Vision’a gitti

Finalde birinci seçilen Stroma Vision girişimi 10 bin TL’lik ödülün de sahibi oldu. Yanı sıra elektrikli araç kullanıcılarının mobil uygulama aracılığıyla kendilerine en yakın şarj ünitesini bulabildiği, randevu ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceği Bluedot girişimi, ikinci olarak Kolektif House üyeliği kazandı.

Stroma Vision girişiminin projesi; uyku, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi durumlarda ön camlara monte edilen kızılötesi sensör sayesinde sürücüyü uyarıyor. Uyarı hem sürücüye hem de filo merkezine ulaşıyor. Böylece yolcu sürüşe ara vererek güvenliği elden bırakmıyor. Sensörlere yüklenen görüntü işleme yazılımı sayesinde ölümlü kazalar azaltılıyor.

Bir diğer proje olan Bluedot projesi ise elektrikli araç kullanırken en yakın lokasyondaki şarj ünitelerini bulmayı sağlayan bir mobil pazar yeri olarak hizmet veriyor. Elektrikli araç sahipleri buradan ödeme ve rezervasyon yapabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>