BT profesyonellerinin sağlayıcılarına güveni azalıyor

0

BT profesyonelleri

Birleşik Krallık BT uzmanlarının yarısından fazlası (yüzde 55), kullanım maliyetleri, geçiş ve müşteri hizmetleri gibi konularda zorluklarla karşılaşarak, şu anda genel bulut hizmetlerine iki yıl öncesine göre daha az güveniyor.

Bu istatistikler, bir barındırma ve bulut hizmetleri şirketi olan Leaseweb Global tarafından, son iki yılda 500 İngiltere merkezli BT uzmanının genel bulut sağlayıcılarıyla olan deneyimini araştırma sonuçlarına dayanıyor. Çalışma, hiper ölçeğin ileriye dönük en iyi yol olup olmadığı veya uzun vadeli bir seçenek olarak uygulanabilir olup olmadığı ile ilgili soruları gündeme getiriyor. Ankete katılanların çoğu maliyetlerin kontrol altında olduğunu söylese de şeffaflık, müşteri hizmetleri ve iş yüklerini taşıma kolaylığı potansiyel endişeler olarak gösteriliyor. Genel olarak, sonuçlar genel bulut sağlayıcıları söz konusu olduğunda önemli bir güven sorununa işaret ediyor.

Örneğin, ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 57) iş yüklerini genel bulut ortamından geçirmeyi zor bulurken, yarıdan biraz azı (yüzde 49) bulut kullanım maliyetlerini anlamakta zorluk yaşadıklarını söyledi. Buna rağmen, yaklaşık dörtte üçü (yüzde 72) genel bulut kullanım maliyetlerini etkin bir şekilde kontrol ettiklerini kabul ederken, yüzde 46’sı ‘biraz katıldığını’ belirtti. Neredeyse yarısı (yüzde 49) bir genel bulut sağlayıcısının müşteri hizmetlerini ele geçirmek için mücadele etti.

Ayrıca, bulut artık birçok BT altyapı stratejisi için önemli bir bileşen olsa da, ‘yalnızca bulut’ ve ‘önce bulut’ baskın değildir ve her iş ihtiyacı için her derde deva olarak kabul edilmez. Pandemi sırasında bulut altyapısının benimsenmesinde bir artış olsa da, çalışma ayrıca 2022’de ‘önce bulut’ stratejilerine verilen desteğin azaldığını gösterdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>