BTK Başkanı’ndan Ericsson AR-GE merkezi ziyareti

0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, iletişim ve haberleşme sektöründe önemli araştırma çalışmaları yapan Ericsson’un AR-GE merkezini ziyaret etti. 

BTK

BTK Başkanı, Ericsson AR-GE çalışmaları hakkında bilgi aldı!

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın ziyaretinde, Ericsson Türkiye’de yapılan yatırımlar, projeler ve AR-GE çalışmalarını anlatıldı. Ericsson ekosisteminde yer alan firmalar da BTK Başkanı ve yetkililerine Ericsson ile yapılan ulusal ve uluslararası düzeylerdeki iş birlikleri ve projeleri hakkında bilgileri aktardı.

Dr. Ömer Fatih Sayan, “Ericsson, Türkiye’nin yabancı sermayeli ancak en köklü telekomünikasyon sistem ve cihazlarını üreten bir şirketi. Bu yönüyle yerli ve milli üretim ekosistemimizin geliştirilmesinde daha fazla inisiyatif alarak aktif rol üstlenmesini son derece önemli görüyorum. Ericsson aynı zamanda, ülkemizdeki mobil operatörlerin en önemli tedarikçilerinden biri. Bazı konularda yerli üreticilerimizle iş birliği yaparak, ülkemizdeki genç beyinlerin yeteneklerinden daha fazla yararlanabilir ve Ar-Ge merkezinde olduğu gibi Ür-Ge merkezlerini de geliştirerek yerlilik ve millilik hedeflerimize ulaşılmasındaki payını artırabilir. Yine Ericsson tarafından bizim düzenlemelerimiz çerçevesinde KOBİ’lerimize eğitim veriliyor. Eğitimler, KOBİ’lerimizin teknik kabiliyetlerinin geliştirilmesi açısından çok kıymetli… Bu eğitimlerin hedef kitlesinin ve kapsamının geliştirilerek devam etmesi, yerlilik ve millilik çalışmalarımıza da katkı sağlayacaktır,” dedi.

Nvidia veri merkezi büyümeye ediyor

Ericsson Türkiye AR-GE mühendislerinin çalışma alanlarını gezerek projeler ve ürünler hakkında bilgi aldı. 2013 yılından beri geliştirilen ve Peru, Kolombiya, Jamaika, İtalya, Ürdün, Fransız Polonezya’ sı, Filistin, Irak, Yeni Kaledonya, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan ve Makedonya’daki operatörlere ihraç edilen Telecom CRM (Telekom Müşteri İlişkileri Yönetimi) ile ilgili BTK Başkanı Sayan’a yapılan sunum ile sistemin işleyişi ve Ericsson’a sağladığı global iş kabiliyeti anlatıldı. Sistem, operatörlerin satış ve hizmet sürecini yönetmesi için çağrı merkezlerinde kullanılıyor.

Ericsson AR-GE bugün İstanbul, Ankara ve İzmir ofislerinde 400’ü aşkın Türk mühendis ve 150’yi aşkın Türk teknik destek çalışanı ile bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon teknolojilerinin farklı dallarındaki yenilikçi faaliyetlerle hizmet veriyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>