Techinside Google News
Techinside Google News

Bu işte para var! Dijital ekonomi nedir?

ijital ekonomi nedir? Hangi dijital alanlarda ekonomik kazanç elde ediliyor? Kimler dijitalleşme ile birlikte para kazanmaya başladı?

Dijital dönüşüm birçok iş alanını etkiledi ve iş hayatında yeni anlayışların ortaya çıkmasına öncülük etti. Dijitalleşme ile birlikte profesyonel olarak yapılan yeni mesleklerin sayısı da arttı. Dolayısıyla ekonomi de bu dönüşümden etkilenenler arasındaki yerini aldı. Artık dijital ekonomi adında yeni bir kavramdan bahsediyoruz. Dijital ekonomi nedir? Hangi dijital alanlarda ekonomik kazanç elde ediliyor? Kimler dijitalleşme ile birlikte para kazanmaya başladı? Birlikte göz atmaya ne dersiniz? Bu işte para var!

Maliyetsiz ticaret

Dijital dönüşüm ile birlikte ticaret dünyası büyük bir evrim geçirdi. Geleneksel satış ve pazarlama yöntemlerinin yanı sıra dijital pazarlama stratejileri de önem kazanmaya başladı. Şirketler hızlı bir şekilde e-ticaret yatırımlarına önem verdi. Yalnızca şirketler değil, bireyler de e-ticaret ile yakından ilgileniyor. Özellikle de dropshipping yöntemi ile bireyler maliyetsiz e-ticaret yapabilme imkânı buluyor. Bu durum insanların e-ticarete yönelmesini sağlıyor ve e-ticaretin daha fazla ilgi toplamasına neden oluyor.

- Advertisement -

Kurumsallaşmaya başladı

Youtube günden güne büyüyen bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada bu sosyal medya platformunda Logan Paul, PewDiePie gibi isimler ilgi odağı olurken, ülkemizde ise Enes Batur, Orkun Işıtmak gibi isimler öne çıkıyor. Hatta BaBaLa TV ve Stolk gibi YouTube kanalları bu işi bir tık öteye götürdü ve kurumsallaşmaya başladı. Özellikle Y ve Z kuşakları bu platformun sıkı takipçisi. İnternet ile iç içe büyüyen bu kuşakla beraber yeni medya alanları giderek yükselen bir grafik sergilemeye devam edecek.

Organik takipçi, organik kazanç

Dijital dönüşüm ile birlikte dijital pazarlama stratejileri kritik önem kazanmaya ve gelişme göstermeye devam ediyor. Bu dijital hamle oyuncularından bazılarını da kanaat önderleri ve güven veren yüzler oluşturuyor. Sosyal medya hesaplarındaki organik takipçi sayısı yüksek olan kişiler, Influencer reklamlar ile birlikte kendilerine yeni gelir kapıları açtı. Özellikle de Instagram bu pazarlama stratejisinin başını çeken sosyal medya mecrasını oluşturuyor. Sosyal medya mecralarının reklam ara yüzlerinin henüz beklenen seviyelere ulaşamaması da Influencer reklamlara değer kazandırıyor.

Dijital yatırım ve dijital ekonomi nedir?

Döviz kurlarını yakından takip ediyorsanız dijital ekonomiden para kazanmanız da mümkün. Çeşitli uygulamalar ile döviz kurlarındaki ve kripto paralardaki anlık artışı tahmin ederek para kazanabilirsiniz. Yatırımlarınızı dijital dünyada yapabilir, bu yatırımlar üzerinden net ve brüt karlar elde edebilirsiniz.

İçerik kazandırıyor

Blog yazılarıyla büyük kitlelere hitap etmeyi başaran bloggerlar da dijital ekonomiden kazanç sağlayanlar arasında. Çeşitli PR ve reklam ajanslarıyla birlikte çalışan bloggerlar oluşturdukları içerik ve tanıtımlarla para kazanıyor. Özellikle de makyaj, giyim, takı gibi markalar için kadın bloggerlar olmazsa olmazlar arasına yer alıyor.

Kuralları siz belirleyin

Kendi iş saatlerini belirleyen ve freelancer çalışan dijital göçebeler de dijital ekonomiden kazanç sağlayanlar arasında. İnternetin sınırsız dünyası ile birlikte ülkeler arasındaki sınırları kaldıran dijital göçebeler uluslararası işler yapma fırsatı da yakalıyorlar. Bu yeni çalışma sistemi rahat olduğu için ilgi görüyor ve daha fazla freelancer çalışan bu çalışma sistemini tercih ediyor. 

Murat ERDÖR

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir