Bugün doğan bebekler otomobil kullanmayı öğrenmeyecek

1

Sigorta sektörü, büyük bir paradigma değişimine hazırlanıyor. Otonom araç teknolojilerinin 15 seneye kadar hayatımıza çok yoğun olarak gireceğini hesaplayan sigorta şirketleri, sürücüleri sigortalamanın son bulacağını bunun yerine, otomobil üreticileri ile kurumsal sigorta anlaşmaları imzalayacaklarını düşünüyorlar.

Fransız sigortacılık devi AXA’nın yöneticilerine göre, bugün doğan çocuklar ehliyet kurslarına yazılacak yaşa gelene kadar insan sürücülerin trafikten yasaklanması bile gündeme gelebilecek. Otonom sürüşe sahip araçların yoğunlaşması ile trafikte giderek daha az insan sürücü görüleceğinin altını çizen sigortacılar, eninde sonunda sigorta acentelerinin de yok olacağını düşünüyorlar. Yani özellikle trafik alanında uzmanlaşmış bir sigorta acenteliği, geleceği çok da parlak bir kariyer sayılmaz. 

Trafik kazaları %80 oranında azalacak

ABD hükumeti, 2035 yılına gelindiğinde, otonom araçlar nedeniyle trafik kazalarının %80 oranında azalacağını öngörüyor. Öyle ki, şu anda bile yapay zekaya ve gerekli sensörlere sahip Tesla otomobilleri, iki üç araç ötede, sürücünün gözle göremeyeceği bir pozisyonda seyreden araçların dahi ani bir harekete başladığı anı tespit ederek kaza yapacağını henüz kaza oluşmadan tespit edip alarm veriyor ve aracı durdurarak önünde oluşacak kazaya bulaşmamayı başarabiliyor. Yapay zeka kontrolündeki araçların kazaları önlemesi de sigorta ücretlerinde büyük bir düşüş anlamına geliyor. Ayrıca, kaza yapan direksiyonsuz ve yapay zeka kontrolündeki bir otomobilin sorumluluğu, otomobili geliştiren üreticide olacağı için, her türlü sigorta işleminin de üreticiler tarafından sağlanacağı kabul ediliyor.

Ancak direksiyonsuz, yani sürücünün doğrudan müdahalesine izin vermeyen otomobillerin ortaya çıkmasına kadar, sigorta şirketleri iki farklı sigorta çeşidi sunacak. Birinci modelde, aracın otonom olarak hareket ettiği anlardaki kazalarda, sigortacılar üreticilerle poliçe imzalayacak. İkinci modelde ise aracın kontrolü insan sürücünün elindeyken oluşan kaza için, klasik trafik sigortaları hazırlanacak ve sürücüler kendi bütçelerinden bu sigortaları karşılayacaklar.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>