Techinside Google News
Techinside Google News

Bulutistan unicorn olma yolunda adım adım ilerliyor

Bulutistan ve paydaşları, Bulutistan Customer Summit 2023 etkinliğinde buluştu
- Advertisement -

Bulutistan ve paydaşları, Bulutistan Customer Summit 2023 etkinliğinde buluştu

Türkiye’nin bilişim sektörüne hizmet veren yaklaşık 400 sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen Bulutistan Customer Summit 2023 zirvesinde, ülkemizin cumhuriyetin 100’üncü yaşındaki dijitalleşme atağı masaya yatırıldı. Bulutistan’ın da yakın dönem hedeflerinin açıklandığı etkinlikte açılış konuşmasını üstlenen Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk unicorn olma yolunda adım adım ilerlediklerini belirtirken; Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, 2023 yılı sonuna kadar 7 ülkede, 22 şehirde olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kendi yazılımlarını ve çözümlerini üreten, güçlü Ar-Ge donanımına sahip bir Türk şirketi olarak büyüyen Bulutistan; cumhuriyetin 100. yaşını kutlarken başlattığı ve geleneksel hale gelecek “Bulutistan Customer Summit 2023” ile Türkiye bilişim sektörünü bir araya getirdi. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina’da 400’e yakın sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen ve bilişim sektörünün yarınının konuşulduğu etkinlikte; Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ve ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ve Bilişim Sanayicileri Derneği (TUBİSAD) Başkanı Levent Kızıltan konuşmacı olarak yer aldı. Bulutistan’ın da yakın dönem hedeflerinin açıklandığı etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, 2023 yılı sonuna kadar 7 ülkede 22 şehirde olmayı hedeflediklerini dile getirirken; Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk ise unicorn olma yolunda adım adım ilerlediklerini belirtti.

Bulutistan Customer Summit 2023, Bulutistan’ın geleneksel hale getireceği ve bu yıl 9 kategoride verilen müşteri ödülleri töreni ile son buldu.

Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk ile Bulutistan’ın geldiği konumu, bulut teknolojilerinin geleceğini ve büyük bulut sağlayıcıların Türkiye planlarını konuştuk.

Geçen yıla göre 3 kat büyüdü 

Bulutistan unicorn olma yolunda adım adım ilerliyor

Etkinliğin açılış konuşmasını üstlenen Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Bulutistan’ın 8 yıl önceki kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim gösterdiğini aktardı. 2022 yılının kendileri için bir mihenk taşı olduğunu ve birçok önemli başarıya imza attıklarını belirten Gençtürk, “Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi, Avrupa’nın da en hızlı büyüyen 20 şirketinden biri olarak 2022 yılında dolar bazında tam 3 katına çıkmayı, finans sektörüne özel finans topluluk bulutu alt yapısını hayata geçirmeyi, çalışan sayımızı yüzde 120 arttırmayı, iş ortağı sayımızı ise yüzde 350 oranında arttırmayı ve sunduğumuz altyapı yatırımlarını tam 3 kat arttırmayı başardık. Bunlara ek olarak operasyon ekibimizin yeni yerleşkesini Bilişim Vadisi’nde kurduk. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında hedeflerimiz çok yüksek. Bu güzel senenin sonunda Mart ayı itibariyle sevgili CEO’muz Begim Başlıgil’den bayrağı devralmak bana kısmet oldu. Bu anlamda çok mutlu ve gururluyum. Çünkü 8 yıl önce fikir aşamasında olduğum Bulutistan’da bugün bu görevi icra etmek benim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

Hedef: unicorn olmak

En büyük hedeflerinin unicorn olmak olduğunu da belirten Gençtürk, “Unicorn olmak isteyen bir yerli sermaye firmasıyız ve bu bizim hedeflerimizin başında geliyor. Bu başarıyı elde ederek sektörümüzde Türkiye’nin gururu olmak istiyoruz. Bunu tek başımıza yapamayız, bu başarıyı iş ortaklarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Bugün 125 kişilik uzman kadromuz ile 3 farklı coğrafyada, 6 farklı veri merkezi üzerinden Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinin 500’üne hizmet veriyoruz ve Türkiye’nin en büyük 20 holdingi bizimle çalışıyor” dedi.

Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalıyor

Bulutistan’ın Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması hedefini dünya devi servis sağlayıcı firmaların altyapısıyla sunabildiklerine dikkat çeken Gençtürk; “Bulutistan ilk kurulduğu günden farklı bir yere evrimleşti. Artık sadece bir bulut platformu değil, Türkiye’nin yerelleştirilmiş hibrit bulut platformu, yani bulut ekosistemi diyebiliriz. Bu ekosistemin içinde; iş ortaklarımızın bulut altyapısı üzerinden sunduğu hizmetlerimiz var. Misyon olarak sadece hiper ölçekli, bir yandan rakibimiz bir yandan iş ortağımız olan markalarla iş birlikleri yapıyoruz. Sektörümüzün en önemli handikaplarından biri Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması sorunsalı. Müşterilerimiz verilerini burada tutmak isterken bir yandan da hiper ölçekli bulut hizmet sağlayıcıların da servislerine ulaşmak istiyor. Bunu mümkün kılan Bulutistan olarak yapmış olduğumuz iş birlikleri ve yatırımlar” açıklamasında bulundu. IBM ile yaptıkları iş birliğinin buna önemli bir örnek olduğuna dikkat çeken Gençtürk, IBM Cloud üzerinden müşterilerine, verileri Türkiye’de kalacak şekilde bir altyapı sunduklarını belirtti.

Farklı sektörlerin dinamiklerine ve beklentilerine yönelik farklı hizmetler

Gençtürk ekosistemin diğer parçalarını da şöyle açıkladı: “Finans sektörü ve oyuncuları için de Türkiye’de ilk defa finans topluluk bulutu altyapı yatırımı yaptık. Burada önemli olan BDDK ve Merkez Bankası’na uyumluluktu. Bu konuda gerekli tüm onayları aldık. Ekosistem içinde sunduğumuz bir diğer hizmet de SAP Cloud platformumuz. Son 5 yılda bu platformdan yararlanan müşteri sayımız yüzde 70’e yükseldi. Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde bir pazar payı ile şu anda bu alanda lider olarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Oluşturduğumuz bir diğer topluluk bulutu da perakende sektörü özelinde yatırımını yaptığımız perakende topluluk bulutu. Bulutistan olarak gördük ki; sektörlerin ihtiyaçları ve dinamikleri birbirinden çok farklı. Regülasyonların dışında performans beklentileri de çok farklı. Biz de bunu gözeterek yatırımlar yapıyor ve kendimizi sürekli geliştiriyoruz.”

Öncelik, müşterileri ihtiyaçları 

Bulutistan unicorn olma yolunda adım adım ilerliyor

Bulutistan’ın kuruluş gününden beri önceliklerinin her zaman müşterilerinin ihtiyaçları olduğunun altını çizen Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil ise, “Kendimize sorduğumuz ilk soru şu oldu; ‘Neyi farklı yapacağız ve müşterilerimiz neden Bulutistan’ı tercih etsin?’ Bunun yanıtını ararken tersten bir yöntem izledik ve biz ‘Ne yapmalıyız?’ sorusuna değil ‘Ne yapmamalıyız?’ sorusuna odaklandık” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “İlk olarak müşterilerimizden asla taahhüt istememeliyiz, onları sözleşmelerle bağlamamalıyız, dedik.  İkinci olarak kapalı olmamalıyız; müşterimiz bize verisini emanet ederken şeffaf olmalıyız, bilgiyi hemen paylaşmalıyız, dedik. Üçüncü olarak ise sorumluluk almaktan kaçmamalıyız, dedik; problem bizden kaynaklansa da kaynaklanmasa da bizden değil deyip bırakmamalı, gerçek bir çözüm ortağı olmalıyız, diye düşündük. Ve son olarak tahmin edilemez olmamalıyız; son dakika manevralar yapmamalı, müşterilerimizi fiyat konusunda korkutmamalıyız, dedik. 8 yıldır da bu sözümüzü tutmaya devam ediyoruz.”

Bulutistan’ın küresel açılımı

Başlıgil, Bulutistan’ın küresel açılımından da söz ederek; “2022 yılında CIS bölgemizi açtık ve küreselleşme yolculuğumuza çok büyük bir güçle başladık. Bugün Azerbaycan’daki her 10 holdingden biri bizimle çalışıyor. Buna ek olarak MENA genel müdürlüğümüzü de Dubai’de açıyoruz. Bu yıl İngiltere de geliyor. 2023 yıl sonu hedefimiz; 7 ülkede 22 şehirde var olmak. Göreceğiniz gibi, uluslararası bir Türk markası kurma hayalimiz çok büyük ve güçlü” açıklamasında bulundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir