Techinside Google News
Techinside Google News

Büyük Veri’nin büyük numaraları

Büyük Veri'nin iş dünyasını ne denli etkilediği ortada. İş sayılara gelince karşımıza çıkan tablo ise resmin çok daha fazla yer kapladığını gösteriyor.
- Advertisement -

big-data-3dHer trendde olduğu gibi Büyük Veri için de çok sayıda araştırma söz konusu. Bu araştırmalar pazarın ulaşacağı büyüklük, sağladığı istihdam, şirketlerin bu alanda yapacağı yatırımlar gibi çok sayıda kalemi içeriyor. Büyük Veri alanındaki uzman isimlerden biri olarak kabul edilen Bernard Marr, Mart ayında çıkan “Big Data: Using SMART Big Data, Analytics and Metrics to Make Better Decisions and Improve Performance” isimli kitabında Büyük Veri’nin rotasının nereyi gösterdiğini çeşitli araştırmalarla birlikte listeliyor. Marr’ın LinkedIn’de paylaştığı yazıdan dikkat çeken bazı başlıklar şu şekilde sıralanıyor.

* McKinsey’nin araştırmasına göre Büyük Veri’nin perakendecilerin operasyonuna sağladığı katkı yüzde 60 seviyesinde.

* Dünya genelinde Büyük Veri için çalışan BT uzmanlarının sayısı 2015 sonunda 4.4 milyona ulaşacak. Bu sayının 1.9 milyonu ABD’de bulunuyor.

* Predictive Analytics, yani tahmine dayalı veri analizi pazarı IDC’ye göre 2018 sonunda 3.4 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak.

* 2014 sonunda dünya genelinde 28.5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan Büyük Veri ve ilgili pazarın büyüklüğünün 2017 sonunda 50 milyar doları aşması bekleniyor.

* 2014 yılında yapılan Büyük Veri analizinden doğru yöntemlerle faydalanan şirketler beş kat daha hızlı karar alarak rekabette öne çıkabiliyor.

* 2015 sonu öngörülerine göre Büyük Veri’ye en fazla harcama yapan sektör 6.4 milyar dolarla finans sektörü, onu 2.8 milyar dolarlık harcamalarla internet ve kamu takip ediyor. Telekom ve medya sektörü 1.2 milyar dolar harcarken enerji sektöründe ise 800 milyon dolarlık bir harcama söz konusu.

* ABD Başkanı Obama’nın Büyük Veri için ayrılmasını istediği bütçe 200 milyon dolar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir