Çalışanların çoğu mobbing mağduru

0

mobbingMobbing, bir kişi veya grup tarafından kişiye yapılan küçük düşürücü davranış, dışlama, aşırı ve ağır iş verme, değersizleştirme, yok sayma gibi eylemlere deniliyor. Tek bir davranış yerine sürekli ve planlı yapılan hareketler mobbing sayılıyor. Yenibiris.com yaptığı bir dizi anketle bu konuyu araştırdı. Anketlere katılan 4668 kişinin yüzde 82’si hayatında en az 1 kez mobbing eylemine maruz kaldığını belirtti.

Araştırma sonuçlarında, eşit seviyede çalışanlar arasında görülebildiği gibi yönetici kademesinde de sıklıkla görülen mobbing örnekleri arasında en çok karşılaşılan durumun, yöneticinin çalışanına psikolojik baskı ve yıldırma uygulaması olduğu belirtiliyor.

İşletmelerde verimliliği düşüren ve işgücü kaybına neden olan mobbing’e karşı önlemlerin alınması bu durumu azaltan faktörlerin başında geliyor. Bazı şirketlerin İK birimlerinde mobbing’le ilgili farkındalık çalışmaları veya yönetmelikler var ancak bu durum yeterli değil.

Mobbinge maruz kalanlar bu durumu yetkili kişilere ilettiğinde pek bir sonuç alamıyor. Anket katılımcılarının yarısından fazlası, durumu yöneticisine veya mobbing’i uygulayan yöneticisi ise üst yönetime bildirdiğini, yüzde 30’u ise kendisine mobbing uygulayanla iletişim kurmayı denediğini belirtiyor.

Kanuni düzenleme gerekiyor

2011’de yayınlanan Başbakanlık Genelgesi ile işverenlerin mobbing’le ilgili işçiyi koruyan düzenlemeler getirmeleri gerektiği vurgulanmıştı. Borçlar Kanunu’na göre işveren işçinin hem kişilik haklarını korumak, hem de cinsel tacize uğramaması için gerekli önlemleri almakla yükümlü. İş Kanunu’nda ise mobbing ile ilgili özel bir düzenleme bulunmuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>