Çekya internet vergisi uygulayacak

0

internet vergisi

Çekya internet vergisi uygulamak için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bu düzenlemeye yüzde 7 oranında vergilendirme uygulanacak.

Çekya internet vergisi için düzenleme yapacak

Günümüzde bazı ülkeler, küresel internet devlerine yönelik vergilendirme düzenlemesine gidebiliyor. Ancak bu duruma Avrupa ülkelerinde pek rastlamıyorduk.

Çekye Hükümeti aldığı yeni kararla Facebook ve Google gibi küresel internet devlerine yönelik dijital vergi düzenlemesi yapıyor. Bu düzenlemeyle internet devleri, Çekya’daki kullanıcılardan elde ettiği gelir üzerinden yüzde 7 oranında vergi ödeyecek.

Çekya tarafından alınan bu kararı, internet devlerinin nasıl karşılayacağı ise henüz bilinmiyor.

Büyük şirketleri kapsayan bu düzenlemede, 200 bin altında kullanıcısı olmayan şirketler düzenlemenin dışında tutulacak. Bu da yerli ve küçük platformların yeni vergi düzenlemesinden etkilenmeyeceğini gösteriyor.

Eğer yeni düzenleme sorunsuz bir şekilde uygulanabilirse, Çekya’nın alacağı vergi daha ilk yılda 195 milyon doları bulabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>