CEO’ların çoğu üniversite mezunu değil mi?

0

Günümüzde belli başlı teknoloji şirketlerinin CEO’larına baktığımızda üniversite mezunu olmayan isimler göze çarpmayan. Özellikle bu konuda akla gelen ilk isimler, Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi isimler oluyor. Peki bu konudaki veriler de CEO’ların birçoğunun üniversite mezunu olmadığını destekliyor mu?

CEO olmak için üniversite şart mı?

Crunchbase News tarafından yapılan yeni bir araştırma bu konuya açıklık getiriyor. Araştırmada 100 milyon dolar ve daha fazla kazanan şirket CEO’larının eğitim durumu incelendi. ABD’de toplamda 196 şirket CEO’suna yönelik yapılan çalışmada, en fazla Harvard mezunu olduğu ve ikinci sırada Stanford’un bulunduğu tespit edildi.

Ayrıntılı incelemede ise şirket CEO’larının bitirdikleri üniversiteler ve bölümleri incelendi. Birçok CEO’nun iyi üniversitelerde ve iyi bölümlerde öğrenim gördükleri sonucuna varıldı. Örneğin; küresel çapta hizmet ver Uber’in CEO’su Brown Üniversitesi, Slack CEO’sunun ise Cambridge mezunu olduğu öğrenildi. Aşağıdaki liste ile CEO-Üniversite eşleştirmesine ayrıntılı bir şekilde bakabilirsiniz.

Elbette girişimci veya CEO olmak için üniversite eğitiminin zorunluolduğunu söylemek yanlış olur. Ancak geçmişteki çalışmalarına baktığımızda üniversite bitirmeyen CEO’ların, bunu akılcı adımlar atarak başardıklarını görünüyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>